Slovenská katolícka farnosť v Mníchove a Slovensko-nemecký klub usporiadali v Slovenskej katolíckej misii v Mníchove spomienkové stretnutie o osobnosti kňaza Jozefa Strečanského a Slovenský hudobný večer s Vlastou Mudríkovou.
Slovensko-nemecký kultúrny klub pôsobí v Mníchove a organizuje pre Slovákov v Mníchove a okolí rôzne kultúrne akcie ako koncerty a diskusie, prednášky na rôzne témy a zvláštnu pozornosť venuje aktivitám pre deti. Pripravuje pravidelné týždenné vyučovanie slovenčiny, vlastivedy a prírodovedy, detské ľudové dielne a slovenské kurzy maľovania.
V Mníchove je približne 8 000 Slovákov, oficiálne prihlásených do farnosti. Keď berieme neprihlásených, deti,… tak to je počet na úrovni 20 000 – 30 000 obyvateľov. Informoval ma Peter Jakubička, predseda farskej rady.
Mníchov
Z príležitosti Slovenského hudobného večera sa podporný team – „fan klub“ Vlasty Mudríkovej, za prispenia štedrého sponzora, mohol zúčastniť tohto podujatia. Nakoľko pred samotnou akciou zostal dosť dlhý čas pozreli si účastníci podujatia ulice Mníchova. Bolo vidieť, že sa blížia Vianoce. Pripravovali sa stánky, predával punč, niektoré výklady, fasády obchodov, domov a inštitúcií oznamovali príchod týchto sviatkov. Nechýbali návštevy svätostánkov, napr.: kostol svätého Michala. Niekto si pozrel pamiatky, kultúrne stánky zvnútra, niekto len zvonku.
Budem osobný, nedalo mi nepozrieť do obchodného domu a skúsiť mníchovský zákusok.
Hoci Mníchov v tomto období nepôsobí veľmi fotogenicky, urobil som pár fotografií. V podvečer však začal Mníchov žiariť farbami a životom veľkomesta.
Slovenský hudobný večer
Slovenská katolícka farnosť v Mníchove a Slovensko-nemecký klub usporiadali v Slovenskej katolíckej misii v Mníchove spomienkové stretnutie o osobnosti kňaza Jozefa Strečanského a Slovenský hudobný večer s Vlastou Mudríkovou.
Kto bol kňaz Jozef Strečanský?
Jozef Strečanský sa narodil 17. marca 1910 v rázovitej obci pri Trnave, v Špačinciach. Za kňaza bol vysvätený 4. júla 1937. V roku 1949 emigroval do západnej Európy. Zomrel 22. júna 1985.
Väčšinu života prežil v emigrácii a okrem hudby rozdával aj dobrú náladu. Salezián kňaz, skladateľ, dirigent, pedagóg a ľudový kazateľ. Talentovaný slovenský saleziánsky hudobník. Don Jozef Strečanský – Boží harmonikár, sa staral hlavne o detičky. Staral sa o to, aby mali kde spať, žiť, vzdelávať sa. O to isté sa však snažil aj u dospelých emigrantov zo Slovenska, aby sa vedeli zaradiť do života, boli poctiví, pracovití a žili podľa Kristových prikázaní. Uvedomoval si, že hudba je oslava a pocta Bohu. Don Strečanský napísal, príp. upravil niekoľko operiet s náboženským obsahom (Mikuláš prichádza, Rybári, rybári, atď.). Vedel spojiť hudbu s výchovou, a preto z chlapcov nižších tried vytvoril spevácky chlapčenský zbor – „Trnavskí saleziánski speváčikovia“. Zbor sa stal čoskoro známym po celom širokom okolí. Spieval prevažne náboženský repertoár. O týchto aktivitách dona Strečanského pohovorila Klaudia Moch jedna z detí dona Strečanského.
Viac o Donovi Strečanskom tu
O živote Slovákov v Mníchove v samotnej farnosti, o činnosti a jej aktivitách pre Slovákov pohovoril Peter Jakubička – predseda farskej rady. Oboznámil o činnostiach farnosti v päťdesiatych rokoch, po 1968 až po súčasnosť.
Usporiadatelia zaradili aj premietanie dokumentárneho filmu Jozef Strečanský – kňaz s harmonikou.
Nakoľko don Jozef Strečanský bol zvaný aj kňaz s harmonikou, bola pozvaná na Slovenský hudobný večer Vlasta Mudríková, aby predviedla svoje heligonkárske umenie. Ako vždy, nesklamala. Hľadisko sa zaplnilo dobrou náladou. Vlasta Mudríková spoločne s Grupou Mocnego Uderženia, ich fujarami, Jánom Žabčíkom a Andrejom Uhnákom a v hľadisku aj s „fan klubom“ rozprúdili v prítomných radosť, úsmev na tvári a pripomenuli im rodné Slovensko a jeho kultúru. Nezaobišlo sa to bez prídavkov, neformálneho stretnutia a debát.
Video: