sobota, 2 marca, 2024
ÚvodReportážeMúzeum praveku v Bojniciach

Múzeum praveku v Bojniciach

2016_06_11 a 12 Múzeum praveku 001Navštívil som Múzeum praveku v Bojniciach. V sobotu, počas priaznivého počasia, čo znamená nedaždivo, v čase podľa mesiacov, aby bola dostatočná tma, sa koná prehliadka praveku s lektorom za svetiel faklí. V mojom prípade v júni to bolo o 21:00. Táto scenéria je fakt zaujímavá a impozantná. Ja som si toto nechcel nechať ujsť a tak som si našiel v Bojniciach lacný hotel za 17 € pre jedného na jednu noc v Garni Hotel Mado.

Na začiatku nás lektor oboznámil s bezpečnostnými predpismi, aby sa nestal úraz, či požiar pri nesení fakle. No a naša tlupa sa mohla vydať po miestach, po ktorých niekedy pred 60 000 až 120 000 rokov chodili, lovili, žili neandertálci. Cestou nás sprevádzali náučné tabule, rôzne hry pre deti s témou: skúste si to ako sa žilo a lovilo vtedy. Ďalej to boli chodníčky pre bosé nosy po drevách či rôznych veľkostiach štrku pre reflexnú masáž chodidiel. Videli sme vymodelovanú hlavu neandertálca v nadživotnej veľkosti, dreveného Srstnatého nosorožca. Počuli sme u živote mamuta a mamutíka nájdeného v Rusku, na Sibíri. V Múzeu praveku je aj jaskyňa pravekého šamana dokonca za zistilo, že to nebol muž, ale šamanka. Sprievodca nám ukázal rôzne nástroje a náradie s ktorými, žili, lovili a pracovali neandertálci. Dokonca sme videli aj spodnú sánku mladého mamuta. Samozrejme, že toto všetko neboli origináli, ale napodobeniny. Záverom sme si pozreli Prepoštskú jaskyňu.

Náš lektor mi povedal: Prepošt Karol Anton Medvecký bol katolícky kňaz, ktorý pôsobil v Bojniciach v prvej polovici 20. storočia, bol to veľmi osvietený muž, jeho záľubou bola archeológia a preto on tu našiel prvé nálezy a myslel si, že to môže byť veľmi zaujímavé, čo aj bolo. Nakontaktoval sa na archeológov odborníkov a začali sa tam robiť odborné vykopávky. Nakoniec sa prepošt Karol Anton Medvecký stal aj v Bojniciach richtárom. Dodnes nie v Bojniciach docenený.

Mnoho z cirkevných stavieb časom postupne chátralo, ale na začiatku 20. storočia sa o ich opätovné opravenie a zmodernizovanie zaslúžil najmä on farár a prepošt Karol Anton Medvecký (1875 – 1937), ktorý okrem iného dal zaviesť aj elektrinu do farského kostola a farských budov.

V Prepoštskej jaskyni, čo je skalný previs je nainštalovaná časť tlupy. Sú tam lovci, dieťa a dumajúca žena a veci ktoré neodmysliteľne patrili do „domácnosti“ tlupy. Dozvedeli sme sa prečo žili práve tu. Mali tam teplo z termálnych prameňov, nebola tam zima a nekvapkala im voda do „domácnosti“ ako v jaskyniach a mali široký výhľad na okolitú rovinu a videli či ísť či neisť loviť.

Nočná prehliadka s lektorom stojí 6 €. Ja som Múzeum praveku navštívil ja na dennú prehliadku. Jednak v noci to nie je pre fotoaparát fotogenické, v múzeu sa neblýska a ja som si chcel urobiť, aj pre Vás, nejaký video a foto záznam. Denná prehliadka stojí 4 €. Ja som mal to šťastie, že počas mojej prehliadky tam boli ZŤP z Česka a tak som sa k ním „prikmotril“. Tak som zistil aj isté rozdiely medzi jednotlivými lektormi, ale z celej prehliadky mám pozitívny zážitok a poučný.

Vo fotogalérii si môžete pozrieť fotky vecí o ktorých píšem, náučne tabuľky a cenník.

Fotogaléria: Múzeum pravveku

Video: Múzeum praveku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok