Prírodný náučný chodník Bojnice/Dubnica – Hradište

1486

2016_06_13 Prírodný náučný chodník Bojnice_Dubnica - Hradište 030Byť v Bojniciach a nepozrieť si časť Dubnica? Nedalo mi to. Nakoniec mene ako sem-tam turistovi sa to zúžilo iba na náučný chodník Bojnice/Dubnica – Hradište.

Tento prírodný náučný chodník má 7 zastávok (mne sa 3 mokraď Pod Grúňom nepodarilo objaviť). Pochod to nie je náročný, povedal by som rodinná vychádzka. Písaná je dĺžka trasy 3,6 km, ale to je pre ostatných, ja ju vždy dlhšiu.

Pochod začína v Dubnici pri potravinách Luna, pokračuje okolo Rímskokatolíckeho kostola Sedembolestnej Panny Márie, cez mokraď Pod Grúňom, Dubnický prameň pod futbalovým ihriskom, Vápenné – Vápenné pece a jamy, sedlo Bohatka po kopec Hradište – NKP Hradisko. Na trase sú náučné tabule na ktorých sa oboznámite sa s flórou, faunou, geológiou i históriou zaujímavých miest Bojníc/Dubnice (niekedy samostatná obec) a okolia, cez ktoré prechádzate. Po ceste narazíte na studničky, z ktorých je radosť napiť sa sviežej vody, môžete začuť hlas kukučky, obdivovať krásne stromy i vejáre papradí ukryté v lese. Objavíte aj malý pomníček s krížom a rokom 1860, postavenom na pamiatku nešťastného horára, ktorý sa na danom mieste zastrelil.

Trasa končí na kopci Hradište niekoľko storočí pred naším letopočtom vybudoval ľud lužickej kultúry opevnené hradisko, kde sa obyvatelia ukrývali v časoch nebezpečenstva.

Fotogaléria: Prírodný náučný chodník Bojnice/Dubnica – Hradište