streda, 19 júna, 2024
ÚvodReportážeIII. Orešanský rínek

III. Orešanský rínek

2016_09_24-3-oresansky-rinekNa trecí pokus sa mi podarilo dostat sa na Orešanský rínek v Horných Orešanoch. Každý tento rínek mal jakésik zemeráný. Ščul to bolo na tému „Obrázky z Orešanskej svadby“. Vidzeli sme šecko, aj to, že sa na rínku zúčastnila aj pani starostka Jarka Petrovičová spolu s raditelku školy Mgr Evičku Piknovú.

Kukli sme si svadbu od trecej ohlášky v kostele, v Orešánskem kostelíčku. Potom to už frčalo, jako voda v Orešanském potoku: príprava svadby, oblékaný nevesty, svadebná hoscina, odebírka, dražba nevesty a iné srandy vykonávajúce sa na svadbe vrátane „nájazdu cigánov. Počúvajte ludé to bolo také pekné, že aj mojej mame sa to lúbilo a to je nejaký fajnšmeker. Bývalá herečka. Asi to máme v rodzine. Pravda Andrejka? To je, keď si volakdo móže oprobuvat svatbu na nečisto. Aj televízia to filmuvala, tak sa móžete potom aj kuknút. A jak sa Vám tý súbory predbíhali pri vystupuváný, jeden pred druhého. Aj tý najmenší v scénkach boli akoby to bolo naozaj. To ani nehovorím o starých. Šak tých súborov tam bolo neúrekom. Karpatská muzika a FS Karpatský valaškári z Dolnej Krupej, FS Záruby a DFS Čerešenky ze Smoleníc, FS Slnečnica z Píščan, samozrejme nemohli chýbať domáci DĽH FidliCanti. Jeden súbor lepší jako druhý, a tý dzivčence v krojoch, no krásavice Slovenské. Šak čo sa čudujem. Sú to Slovenky.

Nélen kultúru je človek živý. Venku okrem paprikáša ze šmíkancama, pečeném kolene ženičky šikovníčky a šikovní chlapi predávali šelijaké vecičky pre dzeci, frajírky ba aj do domácnosci. Ej veru bolo z čeho vybírat. Dokonca mi jedno dzifča ukázalo ako sa paličkuje čipka. No a pri dverách do kutúrneho domu nás vítali pekné krojuvané dzivčence z dzeckej folklornej hudby FidliCanti z Horných Orešán s pocherajmi a chlapci ze slivovičku. Vnútri sme potom mohli okoštuvať burčák, slivovičku, vínečko, pochuciť si na Fidlibuchtách, kúpit Fidlimast, Fidlioškvarky. Po svadbe, do bol hladný, zašol si na svadebnú hoscinu. Podávala sa (za mírny poplatek) svadebná polévka, Orešanský všivavec (ragú), slíže makové aj orechové, makové dolky, pečené maso s knedlu a červenú kapustu, plnený pečený bóčik, svadebné pocheraje, lokše s pečenku aj bez a ve výčape dobré vínečko. Okolo 300 ludzí si prišlo na svoje po takmer polročném nácviku.

Samozrejme na každej svadbe bola tancuvačka. Ako pískala, teda nepískala, ale hrala ĽH Karpatská muzika tak sa moselo tancuvat. Po Bolerásky zatancovali a zahrali ĽH Brezina a Brezinka. No a na záver bol FidliCantský ro(c)k. v krátkosci staré šlágre v podaný FidliCantov.

Za pozornost stojí tanečné aj vystúpený FS Slnečnica z Písčan a vystúpenie FidliCantov so skladbou Montiho čardáš od Vittoria Montiho za ktoré sa čapkalo po stojačky.

Scenár, réžia a v niekoľkých postavách Andrejka Gregušová.

Záverom. Veľká vďaka patrí všetkým účinkujúcim, tej kto to spískal, Andrejke Gregušovej, všetkým čo mali prsty v organizácii a sponzorom bez ktorých by sa to nemohlo uskutočniť. Prihliadnuc na to, že sa sponzori hlásili aj sami, svoju ruku k dielu museli priložiť aj organizátori. Tak sa stalo, že bolo viac ako 70 vďačných sponzorov. Vďaka, vďaka, vďaka.

Fotogaléria tu

Video: moja ukážka z III. Orešanského rínku

Videoreportáž z III. Orešanského rínku od TV VEGA

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com