Medzinárodný týždeň nosenia detí

628

2016_10_07-medzinarodny-tyzden-nosenia-deti-001Dnes si vyšli niektoré mamičky so svojimi ratolesťami na propagačno-prezentačnú prechádzku po Dubnici nad Váhom. Prečo? Pretože tento týždeň je Medzinárodný týždeň nosenia detí.

Nakoľko som sa dozvedel o tejto akcii  z Dubnických novín, pridal som sa k ním, samozrejme s fotoaparátom, a vznikla táto reportáž.

Cesta mestom plynula a ja som sa mamičiek spýtal na všakovaké veci s nosením detí. Prišlo mi na um, že to nie je nový výmysel, ale že už aj naši predkovia nosili deti, ako sa u nás na Trnavsku vravelo „v noške“ na chrbte pri prácach na poli. Ba vidieť to aj istých dokumentárnych filmoch. Pri nosení svojho miláčika je matka najužšie spojená so svojim dieťaťom a cítia svoje telá a srdiečka.

Čo som sa dozvedel? V Dubnici nad Váhom je 88 takýchto mamičiek, ale aktívnych je + – 15. Stretávajú sa raz za týždeň. Na stretnutiach si vymieňajú mamičkovské skúsenosti, debatujú o novinkách v nosení detí, niekedy si aj vymieňajú niektoré vecičky, riešia si spolu problémy (nepýtal som sa či aj problémy s druhými polovičkami), radia si, nechýba zábava. Nosenie detí uľahčuje mamičkám aj návštevu po inštitúciách, nerobia im problémy schody. Výhodou je aj turistický pohyb po lesoch a horách kde kočík nie je nemožné použiť.

Keďže súčasťou stretnutia sú aj cvičenia mamičiek v X-Fit Dubnica nad Váhom so svojimi „srdiečkami“ pod vedením certifikovanej inštruktorky Zuzky Hošovej, dovoľujem si pridať pre ostatné záujemkyne nasledujúcu pozvánku od Zuzky Hošovej:

Chcete si zacvičiť, zaspievať a zároveň stráviť príjemné chvíle s detičkami a maminkami? Ak áno, cvičenie je určené detičkám od 6 mesiaca až do 24 mesiacov.

Prebieha formou hry na detské pesničky s využitím nie len fit lôpt, ale aj rôznych iných pre detičky zaujímavých pomôcok. Cvičenie je nastavené rituálne rovnako, čo umožňuje detičkám lepšie si zapamätať jednotlivé cviky, a tak sa tešiť na ďalšiu pesničku, ktorú budú po pár hodinách poznať a spájať si s konkrétnym pohybom.

Čo si treba priniesť? Pohodlné oblečenie a prezuvky (môže sa cvičiť aj naboso, prípadne v protišmykových ponožkách).

Tak čo mamičky, prídete? (poznámka i-noviniek.sk)

Fotogaléria