Andrea Uváčiková – STREDOBOD

17

14520564_10205598329752327_1258659929582853402_nVo Výstavnej miestnosti č. 104 MsDK Dubnici nad Váhom vystavuje mladá umelkyňa Andrea Uváčiková svoje diela pod názvom Stredobod.

„Výstava Stredobod je po výstave v Galérií Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne mojou druhou samostatnou výstavou na Slovensku. Podnet na jej usporiadanie mi dal ešte pred rokom kamarát Juraj Jaroš, za čo mu ďakujem. Teší ma, že mám možnosť prezentovať svoje práce aj vo svojom rodnom meste, v Dubnici nad Váhom. Výstava je zostavená z grafických prác z čias mojich štúdií na Ostravskej univerzite, ale aj z novších projektov vzniknutých po štúdiách. Všetky diela majú podobný geometrický vizuálny jazyk a ideovo ich spája hľadanie rovnováhy – vo všeobecnom ale niekedy i vo veľmi konkrétnom slova zmysle. V najstaršom prezentovanom cykle serigrafií a fotografií s názvom Výstupy z podvedomia napríklad rozoberám svoju obavu z výťahov a pokúšam sa s ňou výtvarne aj osobne vysporiadať. Skice k tomuto projektu vznikli ešte v dobe, keď som bývala v 7-poschodovom panelákovom byte v Dubnici nad Váhom, takže mám pocit, akoby som tento cyklus vlastne vrátila do miesta, kde sa zrodil. K spomínanej inštalácií som na vernisáži prezentovala tiež sériu krátkych animácií a stala sa tak akýmsi ústredným motívom výstavy. Projekciu sprevádzal hrou na modulár môj kamarát Vojtěch Nekvapil z projektu White trash z Brna. Na výstave môžete vidieť aj aktuálnejšie práce vytvorené v Ostrave a na stáži v Gdańsku. K tomuto obdobiu radím napríklad sériu grafík s názvom Pozície, kde formou výtlačkov zhmotňujem virtuálne dáta, konkrétne sieť pixelov, z ktorých sa skladá každý digitálny obraz. V najnovších grafických listoch je naopak idea menej explicitne podaná, ale za to sú o to viac intímne a meditatívne“ vyjadrila sa k svojej výstave Andrea Uváčiková pre i-novinky.sk.

Andrea Uváčiková študovala na Fakulte umění Ostravskej univerzity v Ostrave (ČR), Ateliér voľnej grafiky u Doc. PhDr. Zbyňka Janáčka. Absolvovala som tiež stáž na ASP v Gdańsku v ateliéroch sieťotlače, hĺbkotlače a transdisciplinárnom štúdiu. Venuje sa hlavne voľnej grafike a jej presahom do oblasti multimédií a intermédií.

Na výstave je vidieť že do jej diel sa výrazne zapisujú určité geometrické tvary. Pochopiť však jej diela je možné iba ak sa ponoríte do jej duše. Potom pochopíte či tým chcela umelkyňa povedať.

Výstavu Stredobod si môžete pozrieť vo Výstavnej miestnosti č. 104 MsDK Dubnici nad Váhom ešte do 31. októbra 2016.

Fotogaléria