štvrtok, 20 júna, 2024
ÚvodReportážeDubnická Gatra

Dubnická Gatra

25. marca 2017 sa 10 žien opäť stretlo v Dubnickom kaštieli, aby sa pochváli aký pokrok urobili od prvého stretnutia – výuky výšivkárskej techniky gatra. Kurz vyšívania navštívili i ženy z Novej Dubnice, aby sa čo to poučili. Na kurze bolo čo obdivovať. Mária Backová je ozaj dobrá vedúca tejto skupinky.

Máriou Backovovou sme sa pred časom bavil na tému: „gatra“ a „dubnická gatra“. Vtedy mi povedala: „gatru“ priniesla do Dubnice nad Váhom Ifigénia D´Harcourt.  V minulom storočí, v dvadsiatich rokoch Ifigénia D´Harcourt založila v Dubnici nad Váhom výšivkársky klub. Z Krakovian prišli ženy a preškolili dubnické ženy ako výšivkárky. Tento klub bol v Dubnici nad Váhom 20. rokov a tam sa vyšívala „dubnická gatra“. Gatra je výrezová technika na rukávcoch. Rukávce treba vyšiť a do výšivky vystrihnúť dierky. Je to jedinečná výšivka, ktorá je tu na Slovensku. Dubnické ženy to potom učili ženy z Kolačína (v súčasnosti časť Novej Dubnice) a potom, zdatné ženičky, túto techniku učili aj v školách.

Ifigénia D´Harcourt bola najmladšia, dcéra Šimona Sinu, istý čas sídlila v Dubnickom kaštieli.

O „dubnickej gatre“ sa v odbornej literatúre nedozvedáme. Bola nespozorovaná popri bohatej výšivke z Trenčianskej Teplej a ďalších významných obcí v regióne s bohatou výšivkárskou tradíciou. Ženské rukávce s „dubnickou gatrou“ sú klenotmi, ktoré sa nachádzali v rodinných truhliciach, zostali nespozorované a mnohokrát zničení, zahodené, spálené ako staré bezcenné handry.

Takže veľa šťastia v zachovávaní tradícií našich predkov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com