streda, 29 mája, 2024
ÚvodReportážeKrása do folklóru odetá

Krása do folklóru odetá

Dubnica nad Váhom sa opäť odela krásnych farieb slovenského folklóru. Stalo sa to už po 28 krát. Štyri dni občania Dubnice nad Váhom žili folklórom.

Prvý deň večer na nádvorí Dubnického kaštieľa festival odštartovala skupina Noga Band s tanečnou skupinou Kumšt a speváckou skupinou Hojana. Bol to dobrý štart. Michal Noga so skupinou Kumšt sa úspešne prezentovali aj v televíznej šou Zem spieva. Teraz predviedli vystúpenie pod názvom ONY.

Na video kliknite sem.

Druhý deň sa naplno otvorili „brány“ festivalu. Na Jarmočnisko boli pre deti, ale nielen ich Tvorivé dielne pre deti s Filovcami z Banskej Bystrice, divadielko Živá voda predviedla Teater Komika, Veronika Brveníková bývalá tanečníčka Lúčnice učila detičky tancovať. Na pódium detské folklórne súbory Prvosienka, Kolíska a Vršatčiarik z Dubnice nad Váhom a Klobučánek z Valaských Kloboúk, Hviezdička z Hriňovej s programom „Tancuj, tancuj, vykrúcaj“. Zábava na Jarmočnisku pokračovala Školou tanca s FS Považan z Považskej Bystrice a s FS Podpoľanec z Detvy, FS Plaiurile Mioritei z Rumunska. večer bola Folklórna zábava s FS Podpoľanec.

Na video klinite sem.

Festival bol na Nádvorí kaštieľa, ale aj v samotnom kaštieli kde bola vernisáž výstavy tradičného ľudového odevu zo zbierky Stanislava Talapku „Klenoty“. Na nádvorí pod názvom V tom Dubnickom kaštieli I.“ vystúpili NS Klobučan a DFS Klobučánek z Česka a FS Mystkowianie z Poľska.

Na video kliknite sem.

FS Senior Vršatec pri príležitosti 20. výročia založenia pripravil program „Od Trenčína do Zemplína“

Na video kliknite sem.

O Slávnostné otvorenie festivalu sa postarali FSSk Dievky a FSSk Dubnička z Dubnice nad Váhom.

„Krása srdcom stvorená“ bola venovaná Mikulášovi Senkovi k jeho jubileu 100 nedožitých rokov. Na Mikuláša Senku sa spomínalo aj v MsDK, spolu s otvorením výstavy.

Na video kliknite sem.

V tom Dubnickom kaštieli II. účinkovali FS Považan z Považskej Bystrice.

V sobotný folklórny deň začal folklórnym sprievodom mestom všetkých zúčastnených súborov „Hore Dubnicou“. Na čelo už tradične sa postavil primátor mesta a jeho zástupca. Následne sa súbory predstavili na pódiu „Všetci, čo sme sa tu zišli“ pred OC ABC.

Na video kliknite sem.

Jarmočnisko: „Neboj sa remesla“ – Tvorivé dielne pre deti s OZ Vandrovka, Koncert DH Hrabovská kapela, Program laureátov ceny Mikuláša Senku (FSk Lubená Poluvsie, FSk Goral Suchá hora, FSk Praslica Kozárovce, FSk Bažalička Plachtince, Škola tanca s FS Borievka z Košíc, FS Gymnik Bratislava, FS Mystkowianie (Poľsko), Folklórna zábava s FS Borievka.

Nádvorie kaštieľa „V tom Dubnickom kaštieli III.“ účinkovali FS Gymnik Bratislava, FS Furmani Nitra, FS Podpoľanec Detva, FS Borievka Košice, FS Plaiurile Mioritei Rumunsko.

„Program laureátov Ceny Mikuláša Senku“ (Účinkovali: FS Podpoľanec Detva, FS Kopaničiar Myjava, FS Gymnik Bratislava, FS Mladosť Dubnica nad Váhom, FS Borievka Košice, FS Nadšenci Trenčín, FSk Lubená Poluvsie).

Pri kvalitnom a dobrom vínečku sa dalo zabaviť v kaštieľnej pivničke s cimbálovou muzikou Kaňúr a ĽHFS Kopaničiar.

„Slávnostný galaprogram“ bol na nádvorí kaštieľa s tým najlepším čo súbory „doma“ majú.

Tradične festival na úrovni skončil pred javiskom OC ABC „Rannými pozdravmi“ za účasti zahraničných súborov a vystúpením DH Lieskovanka.

Súčasťou festivalu bolo aj množstvo sprievodných aktivít a programov. V Parku J. B. Magina čakala oddychová zóna, súčasťou ktorej bola výstava fotografií „Folklór v súčasnej dobe“, ktorú pripravila fotografka Emma Brilla.

No a občania sa tešili aj, už na tradičný jarmok, ktorý sa tiahol od OC Máj až po kaštieľ s cigánskou, pečenou klobásou, „grilovanú panvičku“, burčiak, vínko a iné dobroty.