Krásne inšpirácie pre nový život mladomanželov

51

V kaštieli Villa Bork v Borčiciach sa uskutočnil tretí ročník Svadobnej výstavy.

Kaštieľ VillaBork sa nachádza v obci Borčice na Považí, v juhozápadnej časti Ilavskej kotliny. Ilavská kotlina je pôvodne sídliskom lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Prvý údaj o obci „VillaBork“ – Borčice je z roku 1238, keď bola súčasťou trenčianskeho hradného panstva. Neskoršie bola vo vlastníctve viacerých zemianskych šľachtických rodín, ako boli Borčický, Ugronovičský alebo Sipeky. Rovnako aj samotný kaštieľ bol vo vlastníctve už spomínaných šľachtických rodín. Ako sa šľachta stávala bohatšou, tak sa menilo aj jej obydlie. Pred rokom 1814 bol kaštieľ v podstate drevený, na kamenných základoch (vybudovaný pravdepodobne niekedy v 17. storočí). Vplyvom času a prírodných živlov bol kaštieľ v nedobrom stave a tak bol roku 1814 adaptovaný na pôvodných barokových základoch. Najväčšia adaptácia sa vykonala v roku 1830. Kaštieľ v podstate nadobudol dnešnú podobu. Mal 11 izieb, ktoré boli vybavené biedermeierovským nábytkom, čiastočne bol zavedený vodovod a jedno vnútorné WC. Po adaptácii prežil celkom dva požiare. Poslednú úpravu v duchu doznievajúcich neo-slohov, realizuje posledný majiteľ šľachtického rodu Sipeky, okolo roku 1915. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly park s listnatými a ihličnatými stromami. Súčasťou parku je aj 500 ročná lipa malolistá.

Po roku 1945 sa dostal kaštieľ do rúk štátu. V priebehu ďalších rokov bola v kaštieli zriadená Štátna ľudová škola, kancelárie MNV a neskôr kancelárie JRD. V snahe zabrániť celkovej devastácii a deštrukcii kaštieľa sa v roku 1976 začali záchranné stavebné práce realizované n. p. Skloobal Nemšová. Tento podnik sa stal aj novým majiteľom kaštieľa a po rekonštrukcii tu zriadil doškoľovacie stredisko. Týmto počinom sa budova kaštieľa, v podstate zachránila pred úplným zničením. Posledná rozsiahla rekonštrukcia bola realizovaná v rokoch 2007 – 2010 jej novým majiteľom a stala Minerva Trade, s. r. o Trenčín.

Podľa Mgr. Daniely Škulecovej zástupkyne Minerva Trade, s. r. o, Trenčín, majiteľa kaštieľa, dva ročníky boli iba Svadobná výstava kde sa prezentovali rôzne firmy napr. ukážkou a ponukou prstienkov, svadobných šiat a podobne. Tento tretí ročník sme poňali ako svadobné inšpirácie. Chceme ukázať naše priestory, čo dokážeme pre svadobných hostí zabezpečiť vrátane výzdoby priestorov. Dokážeme pripraviť svadobnú hostinu pre 70 svadobčanov. Tancovať je možné vo vestibule s deejayom. Ak by bol ozaj veľký záujem o väčší počet hostí, môžeme rozložiť stany a potom svadbu môžeme zabezpečiť aj pre 150 návštevníkov. Záleží však od počasia. Prospôsobíme sa objednávateľom podľa počtu hostí, ale ako som už povedala vo vnútri iba do 70-tich. Stravovanie: vo vestibule môžeme pripraviť stand by stoly, bufety, večerné bufety či rôzne iné stravovacie možnosti napríklad aj reštauračnej časti. Môžeme urobiť aj „kaviarenskú časť“ na posedenie, také „separé“. Najviac spolupracujeme s agentúrami Valentíny z Dubnice nad VáhomV siedmom nebi z Trenčína. Nakoľko máme s nimi dobré skúsenosti tak ich aj doporučujeme. 

Hoci sa na prezentácii Svadobné inšpirácie a degustácia jedál zúčastnili iba dve svadobné agentúry dubnická Valentíny a trenčianska V siedmom nebi, bolo čo obdivovať. Krásne vyzdobené stoly lákali zasadnúť si za ne a cítiť sa ako na svadbe. Degustovať rôzne pochutiny od šikovných kuchárov, nechať sa obsluhovať šikovnou čašníčkou. Bolo čo ochutnávať. Slané, teplé, studené, bravčové, hydinové, rybičky, jedno hubky, rôzne pyré a prílohy, placky, šalátiky a veľa iných dobrôt. Vôňa sa šírila po celom kaštieli z kuchyne, spod rúk šikovných kuchárov. A ako sladká bodka tiramisu či iné sladké lahôdky.

Dokonca tam bola nastávajúcu novomanželka ako si so zástupcami spoločnosti Minerva Trade dohadovali možnosti svadby.

Úspešná prezentácia svadobných inšpirácií pre tento rok skončila.