Občianske združenie Hubert Ľuborča za spolupráce s MAS Vršatec zorganizovalo slávnostné otvorenie včelárskeho náučného chodníka. O otvorenie sa postaral moderátor z OZ Hubert Ľuborča za prítomnosti občanov Nemšovej a okolia.
Ľuborča je časť mesta Nemšová. Pred oslavou bolo už z diaľky počuť vyhrávať dychovku.
Moderátor na začiatok slávnosti privítal návštevníkov – občanov Nemšovej a okolia. Následne privítal hostí, konkrétne primátora Nemšovej pána JUDr. Miloša Mojtu, dekana, farára farnosti Mgr. Jána Smolku, kaplán farnosti Mgr. Dominik Ondriaš, bývalého dekana pána Anton Košíka a predsedu včelárskej organizácie Trenčín Ivana Štefánka.
Ďalej sa vyjadril k významu včelárstva na Slovensku. Prítomných oboznámil s organizáciou včelárskych organizácií, o počte členov v jednotlivých organizáciách a počtoch včelstiev. Popísal užitočnosť včely medonosnej hlavne v opeľovacej činnosti a pohovoril o včelích produktoch a ako najznámejší spomenul med, potom vosk, propolis, materská kašička, peľ, včelí jed a veľa iných užitočných produktov používaných v rôznych odvetviach priemyslu. Vyzdvihol a poďakoval sponzorom a tvorcom tabúľ a tvorcom úvodného súsošia náučného chodníka.
Súčasťou otvorenia bolo aj sadenie stromčekov.
Náučný chodník sa skladá z 12-tich zastavení:
- Liborča Dvorec – popis náučného chodníka
- Ľuborča – história včelárstva
- Pod Hradiskom – ovocne stromy a kry
- Pod agátmi – včelárske dreviny
- Hliníkový járek – včelárske pomôcky
- Liborecký včelín – včela medonosná
- Pešúnek – čmeliaky a včely samotárky
- Betlehem – lúčne kvety
- Pod Volovcom – motýle
- Nad mlynom – úžitkové a poľnohospodárske kultúry
- Bočky – druhy medov
- Za brodkom – včelie produkty
Od drevorezby súsošia medvedice s medvieďatami, ktoré na pravej strane, kúsok za mostom cez rieku Vlára sa návštevníci vydali po náučnom chodníku.