pondelok, 20 mája, 2024
ÚvodReportážeSkončil sa 27. Dubnický folklórny festival 2021 s medzinárodnou účasťou

Skončil sa 27. Dubnický folklórny festival 2021 s medzinárodnou účasťou

Dubnický folklórny festival 2021 s medzinárodnou účasťou skončil zlatým klincom programu vystúpením rusínskeho speváka Štefana Šteca.

Po druhom reštarte (prvý, po nástupe nového vedenia mesta, viď.: rozhovor s Bc. Zuzanou Liškovou. Vtedy festival opustil priestory Dubnickej športovej haly, priestory DuTaF-u, prešiel do festivalového jarmočniska, objavil priestory folklórnej pivničky pod Dubnickým kaštieľom a jeho hlavným pódiom sa stal Dubnický kaštieľ. Druhý reštart je po poľavený pandemických opatrení.). 27. DFF bol v oklieštenej forme a pod vedením prezidenta DFF: Mgr. et Mgr. Petra Wolfa, riaditeľa DFF Ing. Tomáša Truchleho, predsedu OV DFF: Adriany Gergelyovej a členov OV: Mgr. Daniela Nehézová, Jozef Martinka, Branislav Múčka, Bc. Tomáš Tinath, Mgr. Zuzana Múkerová trval iba jeden deň a zavial nový vietor do plachiet.

Z dôvodu daždivého počasia, v predchádzajúcich dňoch, sa celý festival presunul z Parku J. B. Magina na nádvorie Dubnického kaštieľa.

Veselo bolo v Dubnici nad Váhom. Pred Dubnickým kaštieľom vyhrávali a spievali Opatovskí harmonikári, dokonca dychová hudba Bodovanka a Zborovskí heligonkári.

Na nádvorí Dubnického kaštieľa Fidlikanti začali baviť svojim vystúpením deti. Fidlikanti známi z televízie so svojou priateľkou Zuzkou bavili deti a úprimne povedané, darilo sa im to. Predstavili niektoré nástroje, Zuzka si z deťmi zatancovala, dokonca deti si zahrali na cimbale. Vydarený počin.

Nasledoval blok detských folklórnych súborov DFS Prvosienka a DFS Kolíska z Dubnice nad Váhom a z Prievidze prišiel DFS Malý Vtáčnik.

Na javisko po nich prišla heligónkárka a speváčka so Skalitého Vlasta Mudríková. Na javisku ju sprevádzali chlapci z Čajkova a Ján Žabčík z Novej Bošaáce. Ľudia tlieskali, pospevovali si. Slečne Mudríkovej sa určite dobre vystupovalo.

Keďže je to festival s medzinárodnou účasťou z Poľského Krakova prišiel Folklórny súbor Krakus. Nasledovala FSk Brezinky z Polomky. Dubnica nad Váhom predstavila svoje súbory v bloku domácich folklórnych súborov Vršatec, Mladosť, Dubnička, Senior Vršatec. Po nich vystúpili FS Poľana zo Zvolena a FS Zemplín z Michaloviec.

Záver festivalu patril účastníkovi projektu relácie RTVS Zem spieva rusínskemu spevákovi Štefanovi Štecovi a skupine Fajta.

V Dubnickom kaštieli otvorila vernisážou svoju výstavu obrazov rodáčka z Dubnice nad Váhom Bc. Zuzana Lišková VYKROJENÉ. Výstava bude otvorená do 26. novembra 2021.

Občania Dubnice nad Váhom čakali s pochybnosťami či sa uskutočnia trhy alebo jarmok. Obyvatelia sa dočkali aj pestrých remeselných trhov, workshopov, tvorivých aktivity pre deti.

Video z vystúpení

Čo sa dialo mimo hlavného pódia na nádvorí Dubnického kaštieľa

Po skončení festivalu som položil pár otázok pre www.i-novinky.sk novej vedúcej Oddelenia kultúry a knižnice Mgr. Zuzane Múkerovej.

i-novinky: Ste nová vo svojej funkcii vedúcej Oddelenia kultúry a knižnice. Je tento festival a konkrétne folklórny niečo nové vo svojej kariére?

Mgr. Zuzana Múkerová: Vo svojej kariére som mala prvýkrát tú česť podieľať sa na organizácii folklórneho festivalu, ktorý pre Dubnicu nad Váhom už dlhé roky znamená veľa. Ide o jednu z najväčších udalostí v rámci kultúrneho leta, ktorá pritiahne vždy veľké množstvo ľudí. Týmto by som sa chcela poďakovať najmä celému organizačnému výboru, s ktorého podporou sme tento ročník organizačne veľmi dobre zvládli a vďaka ktorému sme mali všetci možnosť zažiť krásny folklórne ladený deň.

i-novinky: Tento festival bol oklieštenej forme, iba jeden deň. Prečo? Je to kvôli opatrenia proti COVID-19?

Mgr. Zuzana Múkerová: Pandémia COVID-19 sa naozaj vo veľkej miere dotkla kultúry, ktorej po celú dobu jej trvania nepraje. Aj napriek tomu, že sa opatrenia aj počas tohto leta zvoľnili, nebolo možné zorganizovať festival v takej forme, na akú sú ľudia zvyknutí najmä pre nepredvídateľnosť vývoja epidemickej situácie. Keďže nám záleží hlavne na zdraví účastníkov a vystupujúcich, rozhodli sme sa tento rok festival zorganizovať iba v jednodňovej verzií, ale za to s bohatým programom, s množstvom sprievodných aktivít plných tvorivosti, špeciálnosti a rozmanitosti, aby si každý účastník, či malý alebo veľký, prišiel na svoje.

i-novinky: Vráti sa festival k svojmu pôvodnému formátu troch dní keď sa pandemická situácia vylepší?

Mgr. Zuzana Múkerová: Naším cieľom je posúvať festival stále ďalej a ďalej a jeho viacdňový formát s medzinárodným zastúpením je pre nás samozrejmosťou, ak nám to, pravdaže, situácia okolo pandémie budúci rok dovolí. V nasledujúcich mesiacoch začneme pracovať na tom, aby 28. Dubnický folklórny festival priniesol do Dubnice nad Váhom to, na čo boli ľudia zvyknutí, ale aj niečo nové, čo ho posunie opäť o kúsok ďalej.

i-novinky: Festival trval iba jeden deň. Cez to koľko ste mali účinkujúcich?

Mgr. Zuzana Múkerová: Aj napriek oklieštenej forme festivalu sa ho zúčastnilo cca 500 účinkujúcich.

i-novinky: Ako ste spokojná so skončeným Dubnickým festivalom? Na túto otázku dostávam odpoveď, že dôležité je aby boli spokojní hostia, ale aj vedúci musí byť vnútorne presvedčení, že to bolo dobre, že je spokojný, že sa urobilo všetko čo sa mohlo alebo, že má výhrady. Komu patrí Vaše poďakovanie?

Mgr. Zuzana Múkerová: Napriek tomu, že išlo o prvý festival, ktorého som bola súčasťou v rámci organizačného výboru, hodnotím ho pozitívne. Aj vydarené podujatia sa však vždy môžu zorganizovať ešte lepšie a posunúť na vyššiu úroveň, preto sa teším na ďalšie ročníky. Poďakovanie patrí vedeniu mesta Dubnica nad Váhom, celému organizačnému výboru, oddeleniu kultúry, Dubnickému kaštieľu, spoločnosti DUMAT, všetkým vedúcim dubnických folklórnych súborov, všetkým účinkujúcim a v neposlednom rade všetkým návštevníkom. Vďaka spleti týchto ľudí sa nám podarilo zorganizovať 27. ročník úspešne.

i-novinky: Čo by ste chceli odkázať občanom Dubnice nad Váhom z titulu svojej funkcie?

Mgr. Zuzana Múkerová: Chcela by som sa im veľmi pekne poďakovať za ich účasť a podporu kultúrnych podujatí v meste. A srdečne ich už teraz pozývam na 28. ročník Dubnického folklórneho festivalu i mnohé ďalšie podujatia, na ktorých príprave už teraz pracujeme.

i-novinky: Ďakujem za odpovede.

Za i-novinky poďakoval Robert Zvonár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno