piatok, 21 júna, 2024
ÚvodReportážeSpomienka na ukončenie 1. svetovej vojny

Spomienka na ukončenie 1. svetovej vojny

Dubnica nad Váhom si pripomenula výročie ukončenia 1. svetovej vojny.

Prvá svetová vojna pred rokom 1939 známa ako veľká vojna alebo svetová vojna, bol ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy, ale aj v Afrike, Ázii, na oceánoch, na Blízkom východe a inde. Bol to dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva.

Za prítomnosti zástupcov MO Matice slovenskej pod vedením jej predsedníčky Ing. Jany Rybárovej, Zväzu protifašistických bojovníkov a protikomunistického odboja v Dubnici nad Váhom, pána dekana, ZŠsMŠ Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom, seniorov z Denného centra v Dubnici nad Váhom a JDS č. 1 sa začala pietna spomienka na obete tejto vojny.

Za JDS č. 1 v Dubnici nad Váhom, pani Beáta Ťupeková otvorila pietnu spomienku. Na začiatok zaspievala spevácka skupina Studnica pieseň Kto za pravdu horí. Po piesni sa pán Štefan Antalík prihovoril s objasnením dôvodov začatia prvej svetovej vojny, priebehom a následkami vojny. Svoj príhovor ukončil modlitbami ku ktorým vyzval aj ostatných prítomných za obete vojny a aby sa už žiadne neopakovali. Žiačka ZŠ Vanesa Ďurčová zarecitovala úryvok z básne P. O. Hviezdoslava Krvavé sonety. Aktuálnu báseň Ivana Porubčana predniesla Anna Vlkolenská. Záver patril Speváckej skupine Studnica. Pietnu spomienku ukončila pani Beata Ťupeková poďakovaním zúčastneným.

Symbolom ukončenia prvej svetovej vojny sú červené maky. Účastníci, preto na záver pietnej spomienky položili červené maky ku krížu obetiam prvej svetovej vojny na dubnickom cintoríne.

 

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com