„Svete“ – spolu to musíme zvládnuť

556

Svoju trošku do mlyna som pridal aj ja. Upiekol som Terezkinu pochúťku a zaniesol môjmu obvodnému, všeobecnému lekárovi, symbolicky pre zdravotníkov a predavačke do COOP Jednota pre predavačky.

Druhýkrát som upiekol tortu: „Zasa bude dobre“ a kus môjho srdca som zaniesol do Fakultnej nemocnice v Trenčíne

Zachvátila nás pandémia koronavírusu COVID-19.

Príroda nás priebežne vystríha a ukazuje, kto je tu pánom. My na to nedbáme, až ju to prestane baviť. Pozrime sa na moria , polia, lesy. Čo s tým robíme. Chráňme si život, prírodu! Nerobme si srandu z aktivistov! Len aby nebolo neskoro.

Ľudia na Slovensku sa spojili a bojujú. Keď niečo vláda nariadi, tak to nie je možné, to sa nedá, to je likvidačne. Teraz sa ukázalo, že nielen „zlaté české ručičky“, ale aj Slováci majú svoje zlaté ručičky a mozog. Dokážeme zo dňa na deň zmeniť výrobný program, laboratória sa menia na testovacie laboratória proti korone. Súkromné aj štátne. USA si zo Slovenska objednali 55 000 ks pľúcnych ventilátorov AURA z Chirany Stará Turá. V Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne vyrábame na 3D tlačiarňach tvárové štíty. Oprášili sa staré šijacie stroje a šijú, a šijú, a šijú sa rúška, do večera, noci, do bolenia chrbtov a na druhý deň do práce. Niektoré rúška podarené, niektoré menej, ale radšej niečo ako nič. Cena tiež rôzna. Kto si nemôže zohnať doma objedná si cez internet. Tam to tiež vždy nie je „kóšer“. Sľubujú sa dodávky respirátorov do dvoch dní a po zaplatení to je 40 dní. Pomáhajú herci Táňa Pauhofová, Ján Koleník (Pomôž susedovi), Zuzana Fialová a Lujza Garajová Schrameková (Tomu sa hovorí totálna zmena!…), pomáhajú športovci. V televíznych šotoch nás slovenské hviezdy športovísk, ktorým sne držali palce na športoviskách, z domácej karantény posilňujú v odhodlaní bojovať a ukazujú, že športovať sa dá aj doma, aj s toaletným papierom. Ukazujeme ako byť doma a nenudiť sa. Naučili sme sa učiť z domu. Vypracovali sa programy a postupy na učenie z domu. Zrazu všetko ide. A to je dobre. Verím, že spolu to zvládneme.

Ľudia nosia rúška. Keď som onehda išiel po Dubnici nad Váhom stretol som jednu dievčinu z rúškou. Vzdal som jej hold a povedal som jej že si ju vážim a obdivujem a že ja sa hanbím. Povedala mi, že jej je to jedno ako sa ľudia na ňu pozerajú, je to jej zdravie. Dnes sa situácia obrátila, hanbím sa ísť bez rúšky či respirátora. Ľudia nosia rúška. Chránia sa pred tou pliagou. A to je tiež dobre.

Zdravotníci (tým myslím všetkých lekárov, sestričky a ostatných čo majú niečo spoločné s našim zdravím vrátane upratovačiek), predavačky, pokladníčky, ktoré nevedia s kým majú dočinenia, ale pracujú dopĺňajú tovar, preberajú peniaze, obsluhujú. Ďakujeme, ďakujeme, ďakujeme.

Je tu nová vláda. Vláda bez akýchkoľvek skúseností s vedenia republiky je v nezávidenia hodnej situácii. Odchádzajúca vláda rozbehla a pripravila bojové pole pre nadchádzajúcu vládu. Tá musí bojovať na dvoch bojiskách. Prvé a hlavné zápasiť s COVID-19, ale iné štátne povinnosti nemôžu počkať. Bojuje ako vie, alebo aj nevie.

Ekonomika. Nosné programy, automobilky, stoja. Stojí kultúra, kultúrne inštitúcie od obcí po štát, stojí šport, odkladá sa  olympiáda, skončil hokej vo svete, futbal sa rieši. Nepracujú obecné a mestské organizácie. Zatvorené sú školy a škôlky. To všetko sú straty. To všetko sú ľudia. Sú to zamestnanci, zamestnávatelia, živnostníci, samoživitelia a ich rodiny. Každý však naťahuje ruky, oprávnene, menej oprávnene, či bez nároku. Niekde som čítal a citujem: „Som sa takto večer zamyslel a chcem sa opýtať, či som jediný, koho to napadlo: živnostníci pracovali, platili minimálne odvody, teraz sedia doma a nedostanú od štátu nič. Matky sú s deťmi doma, učia sa s nimi a dostanú nejaké všimné. Zamestnanci, ktorí teraz nemôžu kvôli karanténe pracovať, platili predtým riadne odvody a dostanú nejakú časť mzdy. A potom je tu skupina obyvateľov, ktorí pracovali naposledy v roku 1989 a do štátneho rozpočtu nikdy ničím neprispeli. Ich mesačný príjem sa však nezníži ani o cent. Hm…“.

Slováci ako vždy v ťažkých časoch sa vedeli a vedia spojiť a povedať si, ideme do toho. Túto krásne krajinu si nedáme.

Záverom

Máte podozrenie alebo potvrdený koronavírus?

Zostaňte doma, nechoďte do práce, školy ani na verejné priestranstvá. V prípade potreby nákupu alebo inej požiadajte ľudí vo vašom okolí, aby išli za vás. Ak musíte ísť von, vyhnite sa používaniu akéhokoľvek druhu verejnej dopravy alebo taxíkov. Vždy použite rúško na tvár.

Starostlivo sledujte svoj zdravotný stav a príznaky. Príznaky nájdete na webe www.korona.gov.sk Ak sa vaše príznaky zhoršia, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Oddýchnite si a pite dostatok tekutín.

Ak ste objednaní k lekárovi, telefonicky ho informujte, že máte alebo môžete mať COVID-19. Pokiaľ telefón nezdvihne, pošlite sms. K lekárovi nechoďte.

V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí volajte na číslo 155 a informujte dispečing, že máte alebo môžete mať COVID-19.

Zakryte si ústa rúškom alebo odevom, keď kýchate alebo kašlete. Nepoužívajte samotné ruky, pretože sa dotýkajú mnohých povrchov.

Umývajte si ruky mydlom a teplou vodou najmenej 20 sekúnd viackrát za deň alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom najmenej 60% alkoholu.

Ak je to možné, zostaňte v samostatnej miestnosti a mimo dosahu ostatných ľudí vo vašej domácnosti. Mali by ste tiež používať samostatnú kúpeľňu a WC, ak je k dispozícii.

Vyhnite sa zdieľaniu osobných vecí s inými ľuďmi vo vašej domácnosti, ako sú riad, uteráky a posteľná bielizeň.

Vyčistite všetky povrchy, ktorých sa často dotýkate, ako napríklad stoly a kľučky. Používajte domáce dezinfekčné prostriedky na dané povrchy.