piatok, 21 júna, 2024
ÚvodReportážeBálešové hody vo Vaďovciach

Bálešové hody vo Vaďovciach

„Bálešové hody sme začali vo Vaďovciach organizovať ako poctu tradičnej slovenskej ľudovej gastronómii. Báleše sú koláče z kysnutého cesta, ktoré sa vo Vaďovciach piekli od dávna. Keď sa napiekli, nabalili sa chlapom keď išli pracovať na pole, k tomu im pribalili kávu…“ povedala starostka obce Vaďovce Alžbeta Tuková.

Keď som prišiel do Kultúrneho domu vo Vaďovciach za reportážou o Bálešových hodoch hľadal som starostku, alebo starostku obce, aby som sa, tak ako je mojim zvykom prihlásil. Dozvedel som sa, že starostka sa išla strojiť, pretože aj ona priložila ruku k dielu a pripravovala tento tradičný Vaďovský koláč.

Obec Vaďovce spojila Bálešové hody s akciou s Mesiacom úcty k starším. V Kultúrnom dome zorganizovali výstavku výpestkov Vaďovčanov zo svojich záhrad, miestna škôlka zapožičala historické bábiky, kočíky a to všetko naaranžovali študentky Záhradníckej školy v Rakoviciach. Hostia prichádzali, prezerali si výstavku a chválili sa čo kto priniesol. Na pódiu si pripravovala techniku a nástroje HS Borovienka z Vrbového.

Čas sa naplnil, Starostka Vaďoviec pani Alžbeta Tuková privítal zúčastnených a vyjadril sklamanie nad nízkou účasťou. Borovienka hrala, ľudia sa bavili, nahrávali na mobil, fotili.

Prišiel čas prestávky. Šikovné dievčiny roznášali báleše, aby pohostili zúčastnených. Báleše – kysnuté koláče s rôznou náplňou na sladko, napr. so slivkami, marhuľami a slano napr. so smotanou pristávali na stoloch. Báleše, niekde aj ako usúchy, posúchy, ako som videl všetkým chutili. Bálešov veľa, hostí menej. No a nechýbala ani  malinovka na zapitie.

Vaďovčania sa bavil s Borovienkou, jedli chutné báleše, zapíjali limonádou a čímsi aj z domu prinesením.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com