utorok, 25 júna, 2024
ÚvodReportážeDubnický folklórny festival 2019 s medzinárodnou účasťou

Dubnický folklórny festival 2019 s medzinárodnou účasťou

Už po 26-krát sa zišli milovníci folklóru na Dubnickom folklórnom festivale s medzi národnou účasťou.

Program bohatý. Trval už od 21.8.2019 do 25.8.2019. Už v predstihu bola na Námestí Matice Slovenskej inštalovaná výstava fotografií „Zlatá mladosť“ venovaná 50. výročiu založenia FS Mladosť.

Party v 21. storočí a Herbarium Populi Vagi

V prvý deň bola vernisáž výstav Párty v 21. storočí s odhaleným obrazu Dubnickej párty

pred Dubnickým kaštieľom pred sochou sv. J. Nepomuckého a Herbarium Populi Vagi (Herbár ľudu Váhu). V Herbarium Populi Vagi fotograf Michal Zahornacký chcel zachytiť kroje ako kvety, ktoré symbolizujú jednotlivé obce. Spájajúcim prvkom na fotografiách sú kvety i to, že fotografie sú zachytené bez emócií, čím majú netradičnú a príjemnú atmosféru.

Deti z pančáku

Festival pokračoval. Dubnické múzeum v spolupráci s Oddelením kultúry a knižnice mesta vyhlásilo výzvu s názvom „Deti z pančáku“ na zapožičanie hračiek, zaspomínanie si na hry, piesne, posmešky 80. a 90. rokov minulého storočia. Výsledok sa dostavil. Na pódiu Jarmočniska vystúpili detské folklórne súbory (DFS Prvosienka, DFS Vršatčiarik, DFS Kolíska a FS Mladosť z Dubnice a DFS Mladosť z Považskej Bystrice) so svojim krátkym programom po ktorom si s deťmi z publika zahrali staré hry, ktoré sa ich rodičia hrávali pred panelákom. Tak sa deti zahrali: „Na sochy“, „Kubo velí“ a iné. Pod pódiom sa hrali „céčka“, skákalo sa na švihadle a skákal sa „Panák“. Opodiaľ boli pripravené tvorivé dielničky pre deti.

Na pódiu

Pod pódiom

Otvárací ceremoniál

Poobede sa v Dubnickom kaštieli, takmer praskajúcom vo švíkoch uskutočnil otvárací ceremoniál DFF. FS Mladosť, FSSk Dubnička a FSSk Dievky zaspievali, zahrali a zatancovali pár piesní. Po nich dostal sovo primátor Dubnice nad Váhom. Porozprával čo, to o organizácii, zmenách, perspektíve festivalu, aby potom festival otvoril.

SĽUK na Dubnickom folklornom festivale s programom 70 rokov

Večer vystúpil špičkový ľudový umelecký kolektív SĽUK so svojim prezentačným programom ku svojmu výročiu, ktorý sa aj patrične menoval 70 rokov. SĽUK neostal nič dlžný svojej povesti. Na vrcholnej úrovni prešiel všetkými regiónmi Slovenska. Vyslúžil si potlesk v stoje a viackrát musel dávať prídavky, aby ho konečne diváci pustili unavených a spokojných z pódia.

Roztancované nádvorie I.

Nádvorie Dubnického kaštieľa roztancovali folklórne súbory: ZPIT Częstochowa (PL), FS Žerotín v Moravskej Strážnice, FS Ekonóm z Bratislavy, FS Váh z Liptovského Mikuláša, až z Gruzínska Kazbegi a z Maďarska Kéve Te.

Cigánska skupina Sendreiovci

Záver programu Roztancované nádvorie I. zabezpečila Cigánska skupina Sendreiovci si svojim vitálnym leadrom Vladimírom Sendreiom s manželkou. Chytľavé melódie rozochveli žilky zostanuvším hosťom. kaštieľa, hoci dokonca nebolo isté či prídu po dopravnej nehode, čo bolo vidieť hlavne na manželke pána Sendreia.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com