piatok, 12 júla, 2024
ÚvodReportážeFestival zabudnutých remesiel 2017 pod hradom Červený Kameň

Festival zabudnutých remesiel 2017 pod hradom Červený Kameň

Pod hradom Červený Kameň, v obci Častá/Červený Kameň, to žilo stredovekom.

Občianske združenie Schatmansdorf Častá pripravilo pre návštevníkov podhradia Červený Kameň skutku zážitkovú sobotu a nedeľu.

Občianske združenie Schatmansdorf Častá si dalo svoj názov podľa historického názvu dedinky Častá rozprestierajúcej sa pod úbočiami Malých Karpát, neďaleko hradu Červený Kameň.

Kto prišiel neobanoval. Festival zabudnutých remesiel ponúkol bohatý a jedinečný zážitok pre malých a veľkých s ukážkami ako sa žilo v stredoveku. Návštevníci sa mohli pokochať prípravou, no nielen pokochať, ale aj pokúsiť sa pripraviť čo to zo stredovekej kuchyne, skúsiť ako chutili placky s rôznou príchuťou, mali možnosť vylepšiť si víno rôznymi koreninami. Poriadali sa rôzne workshopy napr.: ako sa odievalo, varilo, bojovalo… s vysvetlením prečo to bolo tak ako to bolo. V pozadí hrala dobová muzička (Horana a synovia, Blato nad zlato, Huncfut…), kto chcel mohol pri nej zatancovať a kto poznal text aj zaspievať. Prechádzkou po stanovom mestečku sa hostia dýchali atmosféru rušného stredovekého trhoviska a autentických stredovekých postupov a techniky spracovania materiálu (sústruženie dreva na nožný pohon, prípravu na kresanie a kresanie dreva, pletenie lán, kovanie, výroba papiera…). Každý remeselník sa snažili záujemcom vysvetliť ako sa čo vyrábalo a používalo. Bolo vidieť, že si svojho koníčka dobre sedlajú a poriadne sa mu pozerajú na zúbky. Detičky sa mohli povoziť na „starom“ kolotoči, zahrať sa v slamenom hrade, zastrieľať si z luku, či vypočuť si rozprávku. Dospelí si zasa zahádzali diviakom, našťastie, iba jeho kožou a zabaviť sa inými súťažami. V gazdovskom dvore nechýbali oslíkovia a kozičky. „Treba si však bolo dať si pozor na zlodejov“, hoci toto nie je ešte zabudnuté remeslo.

O 12:00 zavítal do mestečka dobový sprievod sv. Swithina. V sprievode išli kňažné, dvorania, kaukliari, muzikanti a za nimi prostý ľud. Keď sprievod zastal kňažné dostali dary od jednotlivých remeselníkov niečo zo svojich výrobkov.

Moderátorskú paličku pevne držal v rukách Šaško Mirko a bol to sprievodca na svojom mieste.

Večer sa konal galaprogram a ohňová show a brány prvého dňa sa zatvorili, aby sa na druhý deň opäť zobudilo stanové mestečko pod hradom a žilo svojim zabehnutým stredovekým životom.

Video

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com