štvrtok, 25 júla, 2024
ÚvodReportážeVytiahne Hlina KDH z hliny do parlamentu?

Vytiahne Hlina KDH z hliny do parlamentu?

Z búrliváka v Národnej rade Slovenskej republiky v minulom období Alojza Hlinu sa stal rozvážny, počúvajúci politik Alojz Hlina.

Stretnutie kandidátov do NR SR za začalo na Námestí Matice Slovenskej v Dubnici nad Váhom pre okres Ilava. Občania si pochutnávali na chutných haluškách, neformálne diskutovali s kandidátmi. Priateľská atmosféra. O 16:20 prišiel na námestie aj líder kandidátky, predseda KDH Alojz Hlina.

Oficiálne stretnutie s občanmi okresu Ilava sa uskutočnilo o 17:00 hod. v Espresse Dada. Občania sa pýtali, vyjadrovali svoje skúsenosti, zážitky názory na tieto tzv. prelomové voľby. Hlavná téma však bolo zdravotníctvo a ne/príchod mladých späť na Slovensko a rodinná politika.

V úvode pán Ján Šatka, ktorý má na starosti KDH v okrese Ilava privítal voličov a sympatizantov na stretnutí pri predstavovaní volebného programu KDH „Reštart – Nádej pre Slovensko“. Moderátor predstavil zúčastnených kandidátov volieb do NR SR: Mgr. Miriam Kuzárovú (42 r., riaditeľka CitizenGO, Poprad), Mgr. Annu Verešovú (55 r., poslankyňa NR SR, Kamenná Poruba), Ing. Annu Grigovú (61 r., dôchodkyňa, Rudina), Jána Krátkého (67 r., manažér, Trenčín), Jozefa Husára (73 r., herec-recitátor, Bratislava), Ing. Rastislava Krajčíka (53 r., starosta, Tuchyňa), Alojza Hlina (49 r., predseda politického hnutia KDH, Bratislava).

Po predstavovaní prestúpil pre účastníkov predseda KDH Alojz Hlina aby predstavil volebný program  „Reštart – Nádej pre Slovensko“, jeho jednotlivé jeho moduly. Po ňom vystúpili jednotlivý kandidáti s predstavami, s čím by chceli byť užitočný pre ľudí svojim pôsobením v NR SR.

Zaznelo aj:

„Ja sa chcem opýtať čo má vlastne Kotleba spoločné s fašizmom? Prosil by som vysvetlenie, keď stále hovoríte, že je to fašista, fašista, fašista, furt len fašizmus spomínate, Čo má vlastne Kotleba spoločné s tým fašizmom, alebo s tými koncentračnými tábormi, alebo Hitlerom, alebo takéto veci? Ja by som to rád vedel, lebo mne to nepripadá, že by mal Kotleba niečo s fašizmom. Či to bolo dokázané? Či to, čo je národné je fašistické a to čo je liberálne je dobré?…“

Počuli sme aj názor: „.. mne čo vadí momentálne. Mne vadí to, že je negativizmus na každom kroku. Toto odstrániť, to bude prvá úloha aj Vás politikov, dať tomuto národu trochu nádej, vzájomné porozumenie a dôveru. Jeden druhému neveríme, jeden druhého podozrievame, to nemôže takto fungovať,… Pán predseda, bolo by dobre, chcem povedať. Deň po voľbách, máme deň po voľbách, hlasy sa sčítajú, bude víťaz volieb a nakoniec nebude môcť zložiť vládu. Čo teraz? Môj názor je urobiť všetko preto aby ste sa dohodli. Nové voľby nevyriešia nič. My sme tak rozdelený každý, že my presne vieme koho budeme voliť, aj keby bolo desať volieb po sebe. To znamená, veci sa nezmenia, len milióny budú fuč a to by bolo zbytočné. Preto hovorím, ako keď volia pápeža, zavrieme Vás tu a sa dohodnite, pokiaľ sa nedohodnete  nevyjdete von a budete hladný. Urobte všetko preto, pozdvihnite tomuto národu pozitívne myslenie. Svätý otec tu bol trikrát a v 1996 povedal jednu dôležitú vec: „Slovensko je povolané ponúknuť Európe predovšetkým dar viery Ježiša Krista a úctu Panne Márii dobre si to zapamätajte a držte sa toho“. Kto chce koho voliť nech volí, chcete voliť Kotlebu, voľte, ale musí mať pred sebou víziu budúcnosti.“

Vtom do toho vstúpil prívrženec ĽSNS: „Ja narážam na to, že pán Hlina, ktorý nevie ani Desatoro Božích prikázaní, ako falošný kresťan, ktorý sa spája s liberálmi, ktorý chce iba poraziť Kotlebovcov, o to tu ide, prepáčte, že som Vás prerušil, ale ide o to, že v podstate vy ako kresťania volíte vlastne špinavého kresťana, o to tu ide. Pritom sa iba hrá na kresťana.“

Pokračovanie prechádzajúceho diskutéra: „treba si vidieť ďalej od nosa, každý máme svoj názor, ale tú víziu musíme mať, snažme sa odstrániť negatívne veci, snažme sa tú víziu naplniť.

Alojza Hlina: „Budem odpovedať, aby niekto nepovedal, že sa vyhýbam odpovedi, keď sa niekto vyhýba odpovedi a diskusie tak to je Kotleba. Spýtajte sa Kotlebu prečo nechce ísť so mnou do diskusie. Sa bojí po tej nakladačke v RTVS. Teraz hovorím ja, teraz hovorím ja (po prerušení prívržencov ĽSNS). Teraz hovorím ja (po opätovnom prerušení prívržencov ĽSNS a nesúhlasným vstupom ľudí z pléna), ak dovolíte. Treba si vypýtať slovo, sme kultivovaná spoločnosť. Som všeličo, ale zbabelý určite nie som. Chcem Vám odpovedať, na rozdiel od niekoho, na to čo ste tu rozprávali, prečo niekto si myslí a hovorí ako hovorí. Skôr ako poviem chcem sa spýtať aký je to špinavý kresťan?“

„Pretože vy sa tu velice rozprávate a neviete ani desatoro Božích prikázaní a podľa mňa to normálne neni“

Alojza Hlina: „To bola rečnícka otázka, to bola rečnícka otázka, pane. Predpokladám, že Vy ich viete“

„Ja nie som kresťan“

Alojza Hlina: „Keď Vy nie ste kresťan ako môžete ako môžete niekomu nadávať do špinavých kresťanov, keď nie ste kresťan ako viete, ktorý je špinavý a ktorý nie je, keď nie ste kresťan? Podľa čoho to viete? Rečnícka otázka. S kade ľudia môžu usudzovať, alebo navodzovať, že by ten Kotleba má čo dočinenia s fašizmom, nacizmom. Môžete si politologické okienko urobiť: Ja Vám poviem výpoveď člena Hlinkovej gardy pri súdení hrozného činu v Nemeckej, vo vápenke: „Tým deťom sme strhávali retiazky, lebo sa nám páčili a brali sme im aj prstene“. To je zápis výpovede člena Hlinkovej gardy, zadokumentovaná, opečiatkovaná. Kto pochodoval zo židovského cintorína vo Zvolene v Gardistickej uniforme, s fakľami, ja, kto niekto od nás? Kotleba pochodoval v Gardistickej uniforme s fakľami zo židovského cintorína. Pre Boha, nebláznite to ozaj potrebujete počuť ešte viac? Ešte raz Vám zopakujem výpoveď člena Hlinkovej gardy, že tým deťom skôr ako ich hodili do tej pece: „Tým deťom sme strhávali retiazky, lebo sa nám páčili a brali sme im aj prstene“.

„A Kotleba niekoho hodil do pece?“

Alojza Hlina: „Pane, pane, pane zlatý, kto si oblečie Hlinkovú gardistickú uniformu v tomto kontexte, keď pozná, kto? Pane, pane, stále hovorím ja (po prerušení), prečo sa asociuje niekomu, že Vás vodca by mohol mať niečo dočinenia s niečím tak hrôzostrašným, (po prerušení) ja stále odpovedám. (prerušenie) Chcete počuť viac? Chcete počuť o tom, že niekto predával tričká s 8,8 %-nou zľavou? Chcete počuť o tom, že niekto mal na  hrudi vytetovaný hákový kríž? Hákový kríž je čo, čo je hákový kríž? Chcete rozprávať o tom, že kandidát tej strany si nechal na hruď vytetovať vchod do Osvienčimu? (prerušenie) Počkajte pane, stále hovorím ja. Keď budete mať slovo môžete hovoriť. Chcete mi povedať, že niekto, kto je ako tak na rozume si nechá na svoju hruď vytetovať vchod do Osvienčimu? Potom, keď vieme o tom čo sa tam dialo? Keď tu pánu Sagalovi vybehla slza? Toto? Ešte chcete počuť viac? Pane mňa mrzí iná vec, mňa mrzí to, že ste uverili, a že máte pocit, že to vyrieši.“ Možno máte problémy v práci, ste živnostník, robíte tvrdo, chlapsky, ste frustrovaný, možno vám nezaplatili… „Chcem sa Vás spýtať, chcem sa Vás spýtať. Ste znalý pomerov. Máte pocit, že hospodárska stratégia Kotlebu, ktorú predstavil Slovensku v Slovenskej Ľupči, že budú pokračovať v petícii za vystúpenie s EÚ, treba vystúpiť z EÚ, budeme mať 2 000 000 oviec a do dôchodku pôjdeme v 60-ke? Máte pocit, že toto je riešenie pre Slovensko?“

„EÚ nám čo priniesla? Keď tak hovoríte o nej. Rozkradli milióny“

Alojza Hlina: „Stále hovorím ja. Máte pocit, že keď vystúpime z EÚ a budeme chovať 2 000 000 oviec“

„Budeme malé Švajčiarsko“ (O malom Švajčiarsku so počul už za vlády Mečiara – poznámka pisateľa)

Alojza Hlina: „Budeme malé Švajčiarsko. To máte takú predstavu? Malé Švajčiarsko naozaj nebude, teda asi tak. Pokiaľ tam bude Vás vodca tak to všetko zabezpečí“

Potom boli prívrženci ĽSNS obyčajnými ľuďmi z pléna, z miestnosti verbálne vypudený pre nesúhlas s ich názormi a jeden ju opustil hajlovaním.

V diskusii sa pokračovalo v slušnom duchu. V rámci debaty vystúpi ešte Ing. Andrej Čopík starosta Kovariec a Daniel Bago starosta Tesár.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com