Viacerí facebookoví priatelia požiadali pána Igora Hraška o predstavenie jeho kimchi a na či je vlastne tento šalát dobrý a pán Hraško si to nenechal pre seba: „Pýtali ste sa ma, na čo je kórejské tradičné kimchi dobré? Nuž, ako každá fermentovaná zelenina obsahuje predovšetkým „dobré“ (grampoziívne) baktérie z radu Lactobacillus (lacto – mliečne kvasenie) potrebné pre správne fungovanie našej črevnej mikroflóry (nepotrebujete kupovať probiotiká) a ako zelenina obsahuje aj veľa vitamínov vitamínov – A, B (tyamín – B1, riboflavín – B2, pyridoxín – B6, folát – B9), C a K2 (K2 vzniká aj v našom hrubom čreve pri podobnom procese a je dôležitý pre správne ukladanie vápnika), minerálov – železo, vápnik, selén, mangán, antioxidantov – fytonutrientov (flavonoidy, karotenoidy, polyfenoly, kapsaicín…) a prebiotickú vlákninu – to je vlastne potrava pre tie dobré baktérie a fermentácia, (ale vo väčšom) následne prebieha aj v našom hrubom čreve, kde je tých baktérií ďaleko viac.
Aký je prínos pre zdravie? Nuž, väčšina vymenovaných komponentov sú základné esenciálne živiny, takže ich príjmom dosiahnete správne fungovanie mnohých dôležitých procesov v organizme, ktoré majú dosah na imunitu a na ďalšie potrebné veci, takže odporúčam pridávať si do jedálnička kľudne raz za deň k nejakej poživatine.
Hraškovo kimch
2 ks čínskej kapusty, 100 g soli
Na zálievku: 1 jablko, 1 ks stredne veľkej cibule, 7 – 10 strúčikov cesnaku, 1 – 2 pl nastrúhaného zázvoru, 1 pl rybacej omáčky 3 – 4 pl mletej sladkej a štipľavej papriky [alebo čili – práškové (počet lyžíc prispôsobiť svojim zvyklostiam s pikantným) s tým čili a štipľavou paprikou opatrne, pretože ešte červená reďkvička štípe. Ja som dal 2 lyžice sladkej + 1 lyžicu čili a je to ostré], 1 lyžica cukru
Ostatné: 2 ks bielej reďkovky, 3 ks červená reďkovka sa môže pridať, 1 viazanička mladej cibuľky, ½ šalátovej uhorky, 2 – 3 stredne veľkej mrkvy.
Príprava čínskej kapusty: Čínsku kapustu – listy pozdĺžne nakrájame na 2 časti a nakrájame po šírke na asi 1 – 2 cm široké pásiky. Dáme do hrnca a zalejeme slaným 10 % roztokom (100 g soli zalejeme litrom vody). Necháme odležať hodinu (niekto necháva aj celú noc, ale potom kapusta už nemusí byť chrumkavá).
Príprava zálievky: Rozmixujeme očistené jedno jablko, stredne veľkú cibuľu, cesnak, zázvor a 4 lyžice rybacej omáčky, červenú papriku a cukor (na podporu mliečneho kvasenia).
Príprava ostatného: do väčšieho hrnca na tenko nastrúhame reďkovku, uhorku, mrkvu a na šikmo pokrájanú mladú cibuľku (tvar si vyberte podľa svojej fantázie a možností – kolieska, rezančeky). Všetko premiešame (môžeme tiež jemne nasoliť, nech pustia šťavu).
Dokončenie: kapustu scedíme (možnosť prepláchnutia v čistej vode najmä pri dlhšom státí), a pridáme do pripravenej zeleniny a zalejeme zálievkou. Všetko dobre premiešame. Podľa potreby ešte prilejeme trochu slanej vody (z nálevu v ktorom bola kapusta).
Natlačíme do väčších pohárov a necháme pri izbovej teplote vykvasiť. Uzávery necháme voľne zatiahnuté, aby mohol unikať vznikajúci CO2. Vhodné je pod poháre podložiť tanieriky pre prípad keby pri kvasení vytieklo trochu šťavy – vytečie. Necháme kvasiť asi 3 – 4 dni pri izbovej teplote. Potom uložíme do chladničky, kde sa zastaví proces kvasenia. V pohároch (v chladničke) kimchi vydrží niekoľko mesiacov.