Kremnické gagy

844

Humoruchtivý ľudia sa zišli v Kremnici na 37. ročníku Kremnických gagov.

Humor bol cítiť vo všetkých podobách. Po uličkách, uliciach, námestí Kremnice bolo cítiť uvoľnenú, veselú atmosféru. Bol tam Európsky festival humoru a satiry. Humoru – soli života bolo dosť cez scénky, hudbu, divadlá, karikatúru… Vidieť bolo aj predstavenia bábkohercov od malých až po dospelákov. Skrátka všetkého chuť. Každý si prišiel na svoje. Slávnostnejšie žilo aj tradičné Múzeum gýča či Ulička slávnych nosov. Dražili sa „krásne“ gýčové skvosty od – 0,50 €. Nešlo iba o prezentáciu humoru či satiry, ale aj nominácie Akadémie humoru Európskeho festivalu humoru a satiry, tak sa každý snažil.

Od jednej z organizátorky som počul, že sa chystá už nasledujúci 38. ročník. Tak sa tešme. 

Babička z vajíčka – Divadlo PIKI Pezinok

Roztopašná bábková rozprávka o obyčajnom vajíčku s veľkými zázrakmi

Načo vám je mamička princezná a otecko na hranie, keď na vás nemajú čas? A niekedy vás hnevajú tak, že človek by vyskočil z kože. A ešte k tomu nemajú rodičov, a tým ani vy starých rodičov. Basta fidli, staré vidly, chmuľo-truľo, smradľavá noha, počúrané strašidlo, už mám toho dosť! Najvyšší čas, aby sa stal nejaký zázrak! Pomôže Zlatá rybka, Aladinova zázračná lampa alebo čarovné zrkadlo? Nie. Bude to obyčajné malé vajíčko! Tak kuk-puk!

Zdroj: http://www.gagy.eu/ganet/gagy/portal.nsf/pages/7885d9343791cd1fc1257d130039b926

Sto zvířat Praha (CZ) – Best of elefantour

Pekelne dynamická a recesistická kapela v štýle ska, pop a reggae. Slonia zábava!

Kapela Sto zvierat je na hudobnej scéne už 27 rokov, hráva vyše 100 koncertov ročne a pri svojom výročí vypredala veľkú sálu LUCERNY v Prahe. Sto zvířat je skutočná hudobná zvieracia smršť! Svižné tragikomické piesne od ska, cez reggea, pop až po funk či latino strhli nielen do spevu, ale aj do tanca a bláznivej zábavy. Zvieratá namiešali horkosladký koktejl s limetkou bizarnosti, s polevou cynizmu a s ozdobou hudobnej šialenosti, akú dokáže predviesť len Sto zvierat a jeden slon!

Zdroj: http://www.gagy.eu/ganet/gagy/portal.nsf/pages/33c85a0f96fd18bac1257d13003e1e10

Video: Sto zvířat

Prasečí cirkus – Bratři v tricku Praha (CZ) 

Pouličná cirkusová klauniáda o lietajúcich prasiatkach.

Priali ste si niekedy, aby prasiatko malo krídla? Prasačí cirkus vás vláka do sveta dvoch čudákov, ktorí neobmedzene veria, že keby mali prasatá krídla, celý svet by bol krajší. Nečakajte však žiadne chlievy, svinčíky ani prasačinky. Bude to len vkusný a miestny prasačí humor. Krochkať blahom budú statní bravkovia, krásne svinky, aj malé prasiatka, skrátka celá rodina. Nechajte sa uniesť na prasačích krídlach do sveta cirkusu a zábavy!

S prasiatkami sa hrali Adam Jarchovský a Václav Jelínek z pražského dua Bratři v tricku.

Zdroj: http://www.gagy.eu/ganet/gagy/portal.nsf/pages/6f9a0d386baf1ea4c1257d13005bb309

Video: Prasečí cirkus

Čierna rodinka – Theatre KVELB Ateliér z Českých Budejovíc

Vystúpenie na chodúľoch plné čierneho humoru a bizarných situácií má názov Čierna rodinka.

Rodina je hravá, ihneď sa chytá podaného prstu. Nič nie je pre ňu sväté ani fontána na kremnickom námestí. Za horúca jej dobre padne osvieženie Neustále sa musí starať o neposlušného dedka, prerástle nemluvňa a ostrú promiskuitnú matku. S muzikou, vo sviatočnom šate, ide ulicami, vytvára improvizované situácie, neplechy a konflikty, vyvoláva nepokoje do ktorých vystavuje divákov, skrátka vychytená partička podivnej famílie. Používa prvky pouličného a jarmočného divadla. Je v ňom je dávka čierneho humoru, ľahkosti a nadhľadu.

Système Paprika (FR) KRAKEN ORCHESTRA

Fantazmagorický ORCHESTER PRÍŠER sa valí do kremnických ulíc!

Chápadlá, fanfáry, pedále – to je čarovný stroj dychového orchestra z Francúzska. Ten sa nielen hýbe, ale aj všelijako rozkladá, roztáča a navyše, skrýva množstvo vizuálnych i akustických prekvapení. Napríklad elektrocimbal, hadicové trúby či špeciálne klapky. Vydajte sa na púť plnú muziky, radosti, poézie i magična. Cestou si vypočujete slávnostné dychové fanfáry, jazzové symfónie aj rôzne celosvetovo známe hity v originálnom prevedení. Táto hudobná odysea piatich komikov vás katapultuje do magického sveta pouličnej zábavy.

Dávajte si pozor, hudobníci krakenského orchestra sa kĺžu po asfalte a hľadajú ľudí dobrej nálady. Tým dovolia dotknúť sa magického stroja a vyskúšať si jeho zázraky. Príšerne dobrá zábava!

Système Paprika sa zameriava na tvorbu vizuálnych a hudobných neidentifikovaných umeleckých objektov. Tvoria ju umelci z rôznych kreatívnych prostredí. Vizuálne divadlo, tanec, hudba, cirkusové umenie, maska, to je šialený stroj, ktorý poháňajú Système Paprika vpred.

Video: Système Paprika

Popoluška – Divadlo Gong Bratislava

Bábková verzia známej rozprávky na motívy bratov Grimmovcov podaná z pohľadu dnešných…

… násťročných, teda s nadhľadom a s humorom. Príjemný úlet na pobavenie pre deti od 7 rokov. Táto inscenácia vyhrala krajskú súťaž divadiel dospelých pre deti s postupom na celoštátnu súťaž Deti a divadlo v Rimavskej sobote. Režisérom súboru je Peter Varga z českého divadla LokVar.

Divadelný súbor GONG z Bratislavy je jediným detským a mládežníckym divadelným zoskupením na Slovensku, ktorého činnosť trvá nepretržite už od roku 1954. Od svojho vzniku je pravidelným účastníkom divadelných súťaží na Slovensku a nositeľom mnohých ocenení.

Video: Popoluška

Věc – Študenti katedry nonverbálného divadla HAMU Praha

Medziplanetárna klaunéria kúziel, trikov a akrobacie vecí, vesmírny zážitok!

Klaunská inscenácia študentov tretieho ročníka non-verbálneho divadla na HAMU je o osídľovaní neznámej planéty ľudskou kolóniu. O tom, čo ľudia z NASA vôbec netušia! Na mimozemskú planétu dopadne obrovská krabica – VEC. Ukrýva množstvo neznámych, ale fascinujúcich objektov od rebríka až po záchodový zvon. Mimozemskí klauni objavujú krásy z krabice a vymýšľajú s nimi najrôznejšie hry a pravé klaunské hlúposti. Vemírna kúzelníčka vám so všetkou mágiou predvedie číslo s metrovou žuvačkou. Stane sa z nej skákajúca guma, balónové zvieratko, ale aj špageta nasadená na nos! Svoj veľkolepý trik na balančnom balóne až na vrchol VECi vám s pohybovou pompou ukáže najväčší akrobat vesmíru! Magické kostýmy, farebné veci a množstvo pohybových gagov vám daruje nebeskú dávku smiechu!

Študenti tretieho ročníka nonverbálneho divadla na pražskej HAMU majú za sebou už niekoľko úspešných projektov. Posledný s názvom VEC vznikol pod vedením pedagóga Števa Capka. Mladí nádejní hamáci už účinkovali na viacerých festivaloch v Čechách a na Slovensku (Nonverbal Praha, Mimefest Polička, Festival pod holým nebom Hradec Králové, Festivale PAN v Liptovskom Mikuláši.)

Vec: http://www.gagy.eu/ganet/gagy/portal.nsf/pages/dda4fec8dd9719f5c1257d13005fe390

Video: Věc

Kúpalisko – Nové divadlo Nitra

Mrazivá komédia o mužsko-ženských vzťahoch alebo satirický psychotriller o nás

Som Hýbateľ. Potrebujete ma a ja potrebujem vás. Keby som neexistoval, vaše životy by boli fádne a nudné. Keby som neexistoval, nikto z vás by nespoznal rozkoš a túžbu. Som Hýbateľ. Tvorím vaše sny. Ak si ma dobre pozriete, zistíte, že bezo mňa by naozaj neexistovalo nič. Som vaše šťastie. Som vaša láska. Som celý váš život, ktorý by bol bezo mňa na hovno. Hýbateľ. Hýbateľ! Nehľadajte ma, som stále s vami.

Satirický, nepatetický aj drsný pohľad na odvekú tému mužsko-ženských vzťahov. Päť obyčajných báb a jeden neobyčajný chlap. Obraz toho, čo z nich, ale aj z nás všetkých robí „biologická chémia“ medzi mužom a ženou. Mladí a drzí tvorcovia v réžii Šimona Spišáka spôsobia, že na Kúpalisku Nového divadla stratíte všetky romantické ilúzie a pocítite temnú príťažlivosť živočíšnej vášne… A ešte čosi. Pokúsia sa definovať mieru lásky, oddanosti a prispôsobivosti, ktorá zo svojbytného jedinca urobí „handrovú bábiku“ v rukách iných. Výborná hra herečky Báry Kubátovej pre odvážnych od 15 rokov.

Video: Kúpalisko

Koňa jeho! – Víťazi Hviezdoslavovho Kubína

Poetické gagoviny budú labužníckou lahôdkou najlepších špecialít umeleckého prednesu s komediálnym korením v tejto sezóne. Nebude to však žiaden fast food! Komponovaný program šiestich talentovaných recitátorov (Denis Farkaš – Malacky, Matej Lehocký – Nitra; Michal Kvaššay – Sučany, Terézia Pravdová – Trnava; Martina Justová – Trnava, Veronika Mészárosová – Levice) ponúkli pestrý výber od tradičnej slovenskej kuchyne Jula Satinského a Vladimíra Mináča na netradičný spôsob cez šťavnatú americkú ponuku Woodyho Allena a Jamesa Thurbera, štipľavú príchuť dodá text Friedricha Nietzscheho a napokon príde francúzsky bonbónik Borisa Viana – Ježiš ako trhač srdca! Ochutnajte poetické menu v réžii Egona Tomajku a s hudobnou improvizáciou Martina Geišberga.

Video: Koňa jeho!

 

Jama Deravá – Divadlo Astorka Bratislava

Aký je typický Slovák a aká je typická Slovenka

Slovensko… aká je tá naša krajina? Aký je typický Slovák a aká je typická Slovenka? Je u nás bezpečne? Ako to vyzerá na našich úradoch? Vieme sa dovolať spravodlivosti? … a teda, ako sa nám žije na našom Slovensku?

Inscenácia vychádza z reálnych štatistík, prieskumov verejnej mienky, sčítania ľudu a novinových článkov. Vďaka stavu našej ekonomiky, politickej kultúry, morálky, smerovania našej spoločnosti, podávame sarkastický obraz o Slovensku.

No to by nebola Astorka, keby sa aj na najvážnejšie problémy nevedela pozrieť s groteskným nadhľadom. A tak sled krátkych sekvencií o našom národe je smiešny, veselý, smutný, trpký. Ako napokon život sám.

Zdroj: http://www.astorka.sk/event/107944/jama-derava