sobota, 7 septembra, 2024
ÚvodReportážeNa posiedke s včielkami

Na posiedke s včielkami

Ľubica Vladárová vlastniaca včelí domček so svojim manželom Štefanom v Košeci, Krúžok 733/7 prišla na pozvanie Mestskej knižnice v Dubnici nad Váhom porozprávať o včielkach.

Do Detského oddelenia knižnice prišli deti v sprievode rodičov, ale aj dospelí. Zaujímavá prednáška sprevádzaná otázkami zúčastnených začala oboznamovaním o organizácii včielok v úle.

Život včiel je fascinujúcou prehliadkou spoločenstva niekoľkých tisícov jedincov. Vďaka komunikácii medzi včelami je každá činnosť v úli v dokonalom súlade. Prvotné poslanie včiel nie je znáška medu, ale opeľovanie. Z toho dôvodu je včielka nezastupiteľná na svete pre život. Po zániku včiel už nám chýba málo rokov k zániku ľudstva, štyri roky.

Včelí úľ má pevné dané hierarchie a postavenie včiel.

Včelia kráľovná je na najvyššej priečke v hierarchii úľu. Kráľovná udržuje včelstvo v dostatočnom počte. Jej úlohou je klásť vajíčka a organizovať celý život v úli. Dá sa povedať, že je diktátorkou, ktorá vo svojich rukách drží celú disciplínu včelstva. Jej sila spočíva v tom, že produkujte feromóny, ktoré dajú do laty každú neposlušnú včelu. Kráľovná nemá čas na nič iné ako organizáciu a kladenie vajíčok, a preto ju kŕmia robotnice. V čase svojho najväčšieho rozvoja kladie vyše 2000 vajíčok denne. Dožije sa približne štyroch rokov.

Včelie robotnice sú najpočetnejšou skupinou v úli. Starajú sa síce o kráľovnú, ale dá sa povedať, že postavenie robotníc je rovnako dôležité ako existencia kráľovnej. Veď práve robotnice sú základom prežitia kráľovnej, ktorá by bez nich zomrela za niekoľko dní. Robotnice majú stále veľa práce. Okrem kŕmenia kráľovnej upratujú celý úľ a jednotlivé bunky. Najviac práce majú so stavaním plástov, spracúvaním medu, propolisu, vody a peľu. Sú aj ochrankou, pretože strážia vchod do úľa. Celý deň robotnice po skupinách vylietavajú z úľa a prinášajú domov všetko potrebné na prežitie celého včelstva.

Trúd má v úli dôležitú úlohu. Nemá otca, ale len matku. Vyvíja sa totiž z vajíčka, ktoré nebolo oplodnené. Toto vajíčko je uložené v trúdej bunke. Hlavnou funkciou trúdov je ohrievanie úľa a oplodnenie včelej kráľovnej. Možno je smutné, že veľmi rýchlo zahynú, pretože nevykonávajú inú prácu a sú závislí od zásob v úli.

Na výrobu jedného kilogramu medu musia včely nalietať vyše 160 tisíc kilometrov. Na tomto procese sa podieľa okolo 10 tisíc včiel. Našťastie sú včely vcelku rýchle a vedia lietať až rýchlosťou 65 km/hod. vďaka 190 kmitom ich malých krídiel za sekundu. Včely sú veľké siláčky, pri zbere peľu unesú dve tretiny vlastnej hmotnosti. Nelietajú len v blízkosti úľa, za potravou vedia doletieť až 7 kilometrov od svojho domova. Pri príchode do úľa sa dorozumievajú s ostatnými robotnicami špeciálnym tancom. Predávajú pomocou neho informácie o úspešnosti svojho letu. Následne ďalšie robotnice vedia kde a ako ďaleko sa nachádza dostatok peľu. Včely potrebujú na svoje prežitie ročne asi 80 kilogramov medu, 30 kilogramov peľu a 45 litrov vody.

Pani Vladarová informovala o sršňovi, ako o najnebezpečnejšom hmyze pre včely. Priniesla ukázať ukážky medu ako postupne včielky znášajú: lipa, slnečnica, agát…

Okrem medu včely vyrábajú med a ďalšie prospešné produkty, ako je včelí peľ, včelí vosk, propolis, materská kašička či včelí jed.

Poučná prednáška bola podporená aj ochutnávkou medu. Vidieť boli ležiace úli, živé včielky za sklom, rôzne pomôcky a nástroje včelárov.

Poinformovala ako to chodí v ich APi domčeku, čo ponúkajú a o ich skúsenostiach s včielkami a ich úspechoch v liečení včelími produktami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com