piatok, 14 júna, 2024
ÚvodReportážeNad obcou Horovce (okres Púchov) vyrástol slovenský znak zo živých stromov

Nad obcou Horovce (okres Púchov) vyrástol slovenský znak zo živých stromov

Nad obcou Horovce (okres Púchov) (ďalej iba Horovce) vyrástol slovenský znak z 55 700 kusmi listnatých (dub, buk, jelša) a 7 000 ks ihličnatých (smrek, smrekovec opadavý) stromov.

Otcom myšlienky bol Vladimír Cíbik, dlhoročný predseda Urbárskej obce v Horovciach. Jeho „sen“ sa začal plniť v roku 2010 keď zakreslil projekt výsadby lesa so slovenským znakom. Projekt mu schválil lesný hospodár Ing. Marián Čerepan, projekt sa mohol začať realizovať. Členovia urbáru, hasiči, poľovníci, turisti, dôchodcovia a dobrovoľníci z Horoviec a okolia sa pustili do práce a vysadili viac ako 60 000 sadeníc stromčekov. Dobrá vec sa podarili, ale autor si jej dlho neužil keď v januári 2012 tragicky zahynul. Zostalo však po ňom niečo veľké.

V roku 2023 vznikol náučný chodník okolo tohto znaku o dĺžke 2,2 km s náučnými tabuľami o faune a flóre.

Klub slovenských turistov Horovce pri Púchove (ďalej iba KST) zorganizoval 3. ročník turistického pochodu „Okolo slovenského znaku zo živých stromov“. Zaregistrovali sme sa, dostali Pamätný list a odznak pochodu.

Zakúpiť sme si mohli magnetku a nákrčník. Pripravené boli dve trasy. Červená 4 km a modrá 8 km. Dážď bol na spadnutie, ale cez to sa na túto pešiu turistiku vydalo 86 účastníkov z Horoviec, okolia, z Dubnice nad Váhom, ale aj z Trenčína. Išlo sa turistickými značkami, ale KST pripravil aj vlastné značenie, len škoda, že ich značenie čiastočne zničil dážď a tak sa ich viditeľnosť znížila. Značenie však bolo v poriadku. Obloha zatiahnutia, teplota vhodná na turistiku. Prechádzali sme peknou prírodou, kaplnkou s lurdskou panenkou Máriou, okolo turistickej útulne vybudovanej klubom turistov z Horoviec. Čo sa čakalo sa aj stalo cca 9:30 začalo poriadne pršať. Vyšli sme na Ostrú horu (492 m n. m.) a už iba dolu do Horoviec. V istý čas sme pretínali aj časť slovenského znaku. Obloha sa začala trhať a do cieľa sme prišli s našou partiou 6 turistov za slnečného počasia. Za Obecným úradom, mieste cieľa, hral spievajúci harmonikár, podával sa guláš z vysokej, pivko a aj domáca slivovička.

Zasa viac z krásnej prebúdzajúcej sa slovenskej prírody.

Video tu: https://www.youtube.com/watch?v=SPBu4dehxIo

1 komentár

  1. Sme radi ,že učastníci prešli aj trasu Vietorisovho náučného chodníka ,ktorý predstavuje niekoľko národných kultúrnych pamiatok v Horovciach históriu Urbáru ,Polovníckeho združenia a združenia Bociany čiže tých ,ktorí sa o túto krásu okrem iného aj pričinili…!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com