štvrtok, 20 júna, 2024
ÚvodReportážeRemeslá našich predkov v Starej Turej

Remeslá našich predkov v Starej Turej

V Starej Turej, v Dome kultúry Javorina a na Námestí slobody sa uskutočnilo podujatie Remeslá našich predkov. Praskanie bičom a stánky s krásnymi ľudovými výrobkami bol znak tu sa prišli ľudia zabaviť a vrátiť sa v čase keď život nebol ľahký, ale o to pokojnejší.

Na úvod sa detičky postavili na pódium, aby pod vedením folkloristky absolvovali Školičku ľudového tanca. Dlhý čas od 11:00 do 15:00 si hostia mohli skrátiť návštevou výstavy: Svadobné variácie, okúsiť starodávne chutné koláče, pozrieť expozíciu tradičného bývania a tvorivú dielnu pre deti, Samozrejme nechýbalo občerstvenie v „kaviarni“ Domu kultúry s langošmi, RAW studenou paradajkovou polievkou, kávičkou. Komu čas vystačil sa ešte poprechádzal uličkami a ulicami Starej Turej, ktorá rozkvitla do krásy slovenskými a moravskými krojmi (Kunovice). Vôňa jedál bola cítiť aj pri stánkoch na námestí. Nechýbalo pivko, kofola, vínko a na dodržanie pitného režimu aj nealkoholické nápoje.

O 15:00 na javisku predviedli svoje folklórne pásmo „DFS Decka z Kunovic“, po nich z Kunovic zaspieval „Ženský spevácky zbor Tetičky“.

Nasledovala inscenovaná tradičná staroturianska svadba. Moderátorka na pódiu popisovala svadobné zvyky, prípravy svadby ohľady, pytačky, ohlášky, hovorila o daroch pre rodinných príslušníkov rodiny ženícha a vene, pohovorila o povinnostiach jednotlivých funkcií na svadbe. To už bola v diaľke počuť hudba. Blížil sa svadobný sprievod. Zamieril na pódium kde sa uskutočnila odobierka, požehnanie mladomanželom a sprievod sa odobral do kostola na sobáš. Po príchode z kostola sa začalo slávnostné svadobné hodovanie ktoré trvalo do rána.

Po inscenovanej staroturianskej svadbe zábava pokračovala vystúpením Myjavských helogóniek. Na záver vystúpila Hudobná skupina Hrdza.

Malá školička ľudového tanca

DFS Decka z Kunovic

ŽSZ Tetičky – Kunovice

Inscenovaná tradičná staroturanská svadba

Remeslá našich predkov

HS Myjavské heligónky

HS Hrdza

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com