sobota, 2 decembra, 2023
ÚvodReportážeSlovenský Deň kroja v Trenčíne/Opatovej

Slovenský Deň kroja v Trenčíne/Opatovej

Covid-19 má okrem veľa negatív aj pár pozitív. Jedno z nich je, že Slovenský Deň kroja z centrály v Banskej Bystrici sa presunul do regiónov. Tak sa stalo, že v Opatovej, čo je časť Trenčína, sa uskutočnila imitovaná, historická, folklórna svadba.

Tak, ako sa na riadnu svadbu patrí, aj táto sa pripravovala už dlho pred inkriminovaným dátumom. V deň svadby sa v Opatovskom Kultúrnom dome zišli jej účastníci. … a bolo ich neúrekom, asi 100. Pripravovali sa koláče do košov, na hádzanie po svadobnom obrade (použil so dolniacky, trnavský zvyk, hoci sa doslovne nepoužíval, možno dávno), kávička, niečo sladké, slané na momentálne zahryznutie, či občerstvenie. Jednotlivé zložky pôsobiace v Opatovej ako Harmonikári Opatová, FS Čákovec, DH Opatovanka, Hasiči Opatová sa pripravovali do svadobného sprievodu. Prišla generálna riaditeľka STAR production Mária Reháková, a primátor Trenčína Mgr. Richard Rybníček. Postavili sa na čelo sprievodu a ten sa vydal popýtať nevestu do zrenovovaného Dolného mlyna v Opatovej. Veselo bolo okolo mlyna, mlynské koleso sa začalo točiť, začalo sa pátranie po neveste. Zobralo to správny koniec, aj správna nevesta sa našla. Nastalo popýtanie nevesty od rodičov, rodičovské požehnanie, rady do života pre novomanželov a odchod do kostola. Pred odchodom sa však rozvírila bujará zábava pred mlynom. Všetci sa tešili, radovali, veselili, že je ruka v rukáve a manželstvo je takmer pre uzavretím. Rozdávali sa koláče, slivovička na potuženie, zahriatie, hoci aj slnečné lúče zasvietili manželom na ich spoločnú, šťastím a slnečnými lúčmi presvietenú cestu.

Záverom pani Mária Reháková poďakovala účastníkom za vydarenú filmovačku, za dobrú organizáciu, odovzdala pamätné drobnosti tak ako zúčastneným tak aj primátorovi Trenčína. Na záver podotkla že: v Banskej Bystrici bolo 3 983 krojovancov, čo je rekord v rámci Európy. Keďže sa podmienky zmenil, tak už my chodíme za vami obišli sme 36 regiónov, navštívili sme 10 remeselníkov. Výstup z tohto bude niekedy na TA3 od 1. – 5.9.2020 v dĺžke 5 minút + hodinový dokumentárny film na RTVS na prelome septembra a októbra 2020, ďalej v Slovenke 2, 3 strany.

Taktiež primátor Trenčína Mgr. Richard Rybníček poďakoval občanom Opatovej za účasť, organizáciu a generálnej riaditeľke STAR production Márie Rehákovej, že sa rozhodla takto prezentovať Trenčín a Opatovú.

Video: Slovenský Deň kroja v Trenčíne/Opatovej

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok