Stavanie mája na Červenokamenskom bradle

1040

Stáva sa už tradíciou, tak ako takmer po celom Slovensku, že sa zídu nadšenci aj v Červenom Kameni a postavia si svoj máj.

Stavanie májov na Slovensku má svoju dlhoročnú tradíciu. Mládenci stavajú máje pred dom svojej milovanej. Máje sa stavajú z lásky k milovanej, z lásky k vlasti, ba pochváliť sa niečím výnimočným. Stavajú sa  na bralách, kopcoch, v záhradkárskych osadách, stavajú sa na rôznych miestach, z rôznych dôvodov a v rôznych úpravách.

Nad obcou Červený Kameň v Ilavskom okrese sa týči Červenokamenské bradlo, zvané aj Červená skala. Jeho výška je 40 m. Darmo by ste však túto skalu hľadali na mieste ako červenú. Čas zmenil aj farbu tohto masívu.

Nad Červeným Kameňom sa každoročne stretajú mládenci, aby na tomto brale postavili máj. Partia siedmych mladíkov sa vybrala postaviť máj tradične na skale. Najskôr vyšli hore dvaja odvážny prieskumníci, aby si obzreli terén po daždi, za vetra a možnosti vztýčenia májky. Terén vyhodnotili ako možný pre stavbu. Vykopali jamu, zišli dolu a z ostatnými máj vytiahli hore, zasunuli do jamy, vyrovnali a upevnili. Dolu im pri tejto náročnej činnosti, veď tam boli ako na ihle, držala palce aj starostka obce pani Alena Geregová.

Tento rok to bolo chudobnejšie stavanie. Obyčajne zahrá folklórna muzička, prídu devy v krojoch, ozdobia májku, paráda. Dnes v čase COVID-19 nič také, ale na dedine sa nič neutají. Ľudia si toto stavanie mája o 16:00 hod. nenechali ujsť.

Dobrá vec sa podarila a starostka odvážlivcov a ostatných hostí počastovala niečím na zahriatie a zahryznutie.

O rok to bude asi veselšie.

Video: Tu