sobota, 2 marca, 2024
ÚvodReportážeZ Patrónky na Železnú studienku v Bratislave

Z Patrónky na Železnú studienku v Bratislave

Prinášam reportáž z mojej prechádzky. Prešiel som sa z autobusovej zastávky Patrónka na Železnú studienku.

Pôvodne som sa chcel vyviesť autobusom až na Železnú studienku z Univerzitnej nemocnice Ružinov až na Železnú studienku, ale z Patrónky kde som prestupoval mi išiel prípoj neskoro. Vyhodnotil som to, že to stihnem aj pešo. Takmer som to stihol, autobus ma dobehol kúsok pred cieľom. Cesta z Patrónky na Železnú studničku („Železná studienka“ je historický názov) mi trvala asi 40 min. Je to cca 3 km.

Vybral som si cieľ Železnú studničku z toho dôvodu, že tam bývalý predseda KDH Alojz Hlina organizoval živý Betlehem ako jediný živý Betlehem v Bratislave.

Patrónky som šiel chodníkom popri ceste k Červenému mostu. Za ním som po schodoch zišiel na Partizánsku lúku, ďalej popri Ceste mládeže. Míňam Mlyn Klepáč, Deviaty mlyn a Božiu muku Svätý Jozef. Prišiel som do cieľa na Železnú studničku. Pozrel som si pekné vyrezávané postavičky pri Ježiškových jasličkách, jednu pasúcu sa ovcu a jedného pasúceho sa barana v „Betleheme“.

Cestu späť som absolvoval po chodníku popri ceste k Autobusovej zastávke Patrónka cca 3 km.

Prešiel som sa peknou prírodou v Bratislave. Vadila mi, ako som sa aj dočítal na jednej stránke a mám to aj na mojom zábere hororová stavba na Železnej studienke – Rybárska reštaurácia. Možno sa dočká dokončenia či zbúrania, aby nešpatila. Za povšimnutie stojí aj časť prepadajúceho sa chodníka.