12. ročník Jánskeho haluškového festivalu v Novej Dubnici/Kolačíne

603

Už 12. ročník Jánskeho haluškového festivalu v Novej Dubnici/Kolačíne pripravil Klubu slovenských turistov Kolačín.

O histórii a súčasnosti festivalu pohovoril tu predseda Klubu slovenských turistov Kolačín Michal Hál.

Aj tento rok, tak ako po iné roky, sa haluškofestival vydaril. Kolačínsky turisti pripravili veľa pútavého programu pre deti a dospelých.

Vstup do detského areálu tvorili penové bublinky. Tu sa deti vyšantili na prekážkovej dráhe, gumenom tuneli, chôdzou a skákaním cez plastové obruče… Na každého čakali vo vedierku sladké cukríky.

Na druhej strane Kultúrneho domu sa už kúrilo pod kotlami, miešalo sa cesto na halušky, bryndza. Pre toho komu by bryndzové halušky „nevoňali“ sa pripravoval guláš. Nože len tak frndžali. Krájalo sa mäso, cibuľa, slanina a iné pochutiny na halušky a guláš.

V stánku Klubu dôchodcov Kolačín, gazdinky upiekli koláče sladké i na slano.

Voda vrela, cesto zamiesené, šup s ním do kotlov. Bryndza už tiež zamiešaná, slanina vyškvarená hor sa s ňou do stánku na výdaj. Zo stánku sa sporadicky ozývalo: „halušky“, potom „bryndza“, „škvarky“ a všetko vzápätí prifrčalo k stánku. Na kvalitné halušky stála dlhá rada. Svoje si v nej odstáli aj primátor Novej Dubnice a jeho zástupca. Žiadne protekčné predbiehanie, Každému sa ušlo dobrých halušiek. Za dve hodiny už bol už odmenený päťstý haluškový zákazník.

Guláš už sa taktiež dovaril a vznikala druhá rada na gulášik.

„Dobré koláče“ z Klubu dôchodcov Kolačín sa minuli. Zostali iba prázdne tácky na stoloch skôr než začal dážď.

Nielen jedlom je človek živý. Nastúpili Trombitáši Štefánikovci. V prvej časti zaspievali, najmä, zopár zbojníckych piesní. Moderátorka urobila miesto pre vystúpenie DFS Kolíska z Dubnice nad Váhom. Predbehol ich dážď. Čím ďalej tým hustejší. Deťom, niektorým v balerínkach, na tráve to dážď prekazil. Nastalo čakanie či sa počasie-dážď umúdri. Nestalo sa tak a Kolískári museli svoje vystúpenie zrušiť.

Znova sme sa presvedčili, že čím ďalej tým  viac vydarených akcií sa koná i na menších obciach. Už to nie je doménou iba miest. Presvedčuje o tom Košeca, Omšenie, Bolešov, Trenčianska Turná, ale nielen oni.

O histórii a súčasnosti festivalu pohovoril predseda Klubu slovenských turistov Kolačín Michal Hál.

DFS Kolíska Dubnica nad Váhom pripravená vystúpiť