nedeľa, 26 mája, 2024
ÚvodReportážeAlfonz Mucha opäť v Piešťanoch

Alfonz Mucha opäť v Piešťanoch

„Svetoznámy umelec sa spolu so svojou rodinou do Piešťan vracal opakovane a rád. Z vďačnosti za uzdravujúcu silu piešťanských kúpeľných prameňov daroval hotelu Thermia Palace olejomaľbu, ktorú vytvoril v Nice. Diela Alfonsa Muchu do Piešťan nepochybne patria, preto nás teší, že milovníci výtvarného umenia ich môžu obdivovať práve na Kúpeľnom ostrove, kde sa ich autor cítil dobre a kde zároveň čerpal aj inšpiráciu pre veľkolepé dielo Slovanská epopej,“ uviedol Peter Bednarčík, generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

V Napoleonských kúpeľoch na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch sa uskutočnila vernisáž výstavy Alfons Mucha – Kvetinové svety. Za účasti Marcusa Muchu pravnuka Alfonsa Muchu zástupcu Nadácie Mucha, ktorá projekt Muchova cesta iniciovala, Tomoko Sato kurátorky výstavy, autorky všetkých veľkých výstav a projektov Nadácie Mucha po celom svete, za Nadáciu Mucha Jána Večereka, predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, primátora Piešťan Petra Jančoviča, za Inšpektorát kúpeľov a žriedel doc. Jarmilu Bôžikovú, predsedníčky Asociácie slovenských kúpeľov Janky Zálešákovej, Vaclava Miku, za Krajsku organizáciu cestovného ruchu Trnavský kraj vedúceho Ing. Pavla Kalmana, riaditeľa Balneologického múzea PHDr. Vladimíra Krupu, Vnučku Imricha Wintera Ninu Stankovskú, člena Wiener Künstlerhaus autora fotografií secesných fasád Petra Schubertas autora fotografií secesných fasád.

Tento rok sa výstava koná v českých mestách Minulý rok sa v Ivančiciach, Hrušovanoch nad Jevišovkou a Moravskom Krumlove a v jedinom Slovenskom meste, v Piešťanoch.

Súčasťou  výstavy bola aj ponuka Mucha sektu.

Ambasádorkou výstavy sa stala s potešením a úctou ponuku prijala Zuzana Mauréry, ktorá sa vyznala z lásky k Piešťanom, k ich kúpeľom a záverom pozvala účastníkov na prehliadku reprodukcií. Hostia sa tak mohli pokochať na dielach tohto svetoznámeho umelca.

Výstava potrvá do 31.10.2023

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno