štvrtok, 30 mája, 2024
ÚvodReportážeArt Park Babylon v Dubnici nad Váhom

Art Park Babylon v Dubnici nad Váhom

Multižánrový festival Art Park Babylon sa opäť, po ročnej prestávke, uskutočnil v Parku J. B. Magina a v Dubnickom kaštieli.

Úvod patril slávnostnému otvoreniu podujatia a vernisáži výstavy Dubnický výtvarný salón 2021.

Dubnický výtvarný salón 2021 otvorila kurátorka výstavy Mgr. Alena Teicherová slovami: „Existujú veci neviditeľné a nečujné. Je to istý zázrak, ak ich človek dokáže premeniť na tvar, farbu a vdýchnuť in harmóniu, vytvoriť tak viditeľnú a hmatateľnú krásu umeleckých diel a obrazov.“

V deviatom ročníku sa zúčastnilo 22 autorov umeleckých diel. Svoju dušu dielam vdýchli: Rastislav Bača, Alena Baníková, Martin Červený, Štefan Dolinaj, Janka Hofierková, Nadežda Jakúbková, Zlatica Johnová, Daniela Korychová, Helena Kusalová, Jaromíra Lachová, Martina Mošková, Ľubomír Plačko, Marek Plačko, Marta Rendeková, Božena Sláviková, Anita Šebíková, Drahomír Šťastný, Alena Teicherová, Jozef Vydrnák, Mária Vykysalá, Ľubica Vlková a Mariana Vrábelová.

Súčasťou výstavy sú aj obrazy vytvorené na dáždnikoch s názvom „Pod dáždnikom múzy“ na chodbe múzea.

Výstava je v inštalovaná v Dubnickom kaštieli do 23. augusta 2021.

Video z vernisáže

Štyri dámy v svojich rokoch (Zuzana Vačková, Gizela Oňová, Zuzana Tlučková a Jana Valocká) si povedali klimaktériu… A čo? Nám to nič nevraví. Divadlo komédie uviedlo svoju vtipné vystúpenie. Protagonistky si zaspomínali na to čo bolo a už nebude, čo je a ešte nebolo. No nechať sa tým prekvapiť, či dokonca znechutiť, ani počuť. V pozadí však cítiť…, život ide ďalej.

Večer návštevníkov pod pódiom rozpohybovala Katarína Knechtová so svojou skupinou. Zaspievala svoje hitovky a na dôvažok pridala aj pieseň Muoj Božektorá vznikla v súvislosti s Jakubiskovým filmom Bathory. Je inspirovaná stredovekými náboženskými žalmami a v texte sa využíva staroslovenčinou. Katarína Knechtová nič nezostala dlžná svojmu východniarskemu temperamentu.

Video z Otvorenia Art Parku a z koncertu Kataríny Knechtovej

Sobota. Už od rána to začalo žiť v Parku J. B. Magina v Dubnici nad Váhom a pred ním. Spôsobil to Turistický vláčik. V parku zasa divadieľko Hanička a Murko, Yoga Shala, Cirkus trochu inak, Tance pre radosť – tanečný workshop

Koncert hudobnej skupiny Sto múch

Video z koncertu Sto múch

Dubnická samospráva, Mestská knižnica sa na území mesta rozhodla osadiť sedem nových knižných búdok, (ôsma sa už nachádza na sídlisku Za traťou). Ako sa máme ku knihobúdkam správať pripomenul zamestnanec Mestskej knižnice, Oddelenia pre deti a mládež Samuel Valuch. Knihobúdky potom slávnostne otvoril vložením svojej knihy s venovaním primátor Dubnice nad Váhom Mgr. Peter Wolf. Otvorenie Knihobúdok pri jazierku v parku J. B. Magina pri jazierku, na detskom ihrisku pri OD ABC, na detskom ihrisku na sídlisku Centrum II, na Námestí Matice slovenskej, v parku na sídlisku Pod hájom, vo vnútrobloku sídliska Účko, v mestskej časti Prejta a knižný swap doprevádzal Richard Vávra alias Archívny chlapec z Kútov. Archívny chlapec je slovenský folkový textár, spevák a pesničkár.

Video z uvedenia do života knihobúdok a knižný swap

Pri Grotte sa rozvinula debata na tému Pandémia vs. človek – tvor spoločenský. Debatu za účasti Svetlany Síthovej – štátna tajomníčka MPSVaR SR, Jany Turákovej – kurátorka pre okresy IL a TN oddelenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately ÚPSVaR, Samuela Valucha – organizátor podujatí pre deti, mládež a dospelých z Mestskej knižnice Dubnica nad Váhom, Mareka Madru – psychológ, zakladateľ projektu Internetovej poradne pre mladých IPčko.sk a Petra Wolfa – primátor mesta Dubnica nad Váhom moderovala Lucia Košťálová – školská psychologička, Gymnázium Dubnica nad Váhom.

Preberalo sa čo nám dala a čo zobrala prvá a druhá vlna pandémie. Čo každého z debatujúcich a nás čaká pri prípadnej tretej vlne. Každý sa vyjadril čo môže urobiť zo svojej pozície pri práci s mládežou, ale nielen s ňou. Pani Jana Turáková sa vyjadrila, že treba pracovať s deťmi a mládežou v rodine. Vraj je najhoršie keď sa ňou prídu rodičia so žiadosťou o pomoc a to je už potom zle keď to nezvládajú ani rodičia. Tak niekde niečo viazne. Môžeme sa snažiť ako najlepšie viem keď rodina nepomáha.

Video z debaty Pandémia vs. človek – tvor spoločenský

Park sa bavil s Family jogou pre deti, Barborou Mochowou a Unique Quartet, Samuel Hošek Jazz Band, The Youniverse. Záver patril skupine Heľenine oči. Fakt zlatý klinec festivalu. Diváci – fanúšikovia skupiny si to užili.

Video z koncertu nie je možné prezentovať

Čo sa ešte dialo? Výtvarný plenér, cirkusová škola, pohybové aktivity pre deti, metóda otužovania), nábytok z kartónu – workshop, Bubnovanie, lego na všetky spôsoby, výroba a potlač tričiek, obrazy na plátne, Tkanie (workshop), Fraktálna maľba (workshop), foto na pamiatku, Poctivé masáže, Karikaturista, Babylonské slnko (tvorivá aktivita pre deti), Čipka (ukážky) a iné. Oddelenie kultúry sa zasa „pochlapilo“.

Dubnica nad Váhom bavila deti s rodičmi a mládež.

Video zo sobotných aktivít v parku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno