Autorské čítanie Milana Kališa

1688

V Mestskej knižnici Oddelenia kultúry a knižnice v Dubnici nad Váhom sa uskutočnilo autorské čítanie dubnického spisovateľa Milana Kališa.

Na začiatok Milan Kališ predstavil v krátkosti svoj život, svoje plusy a mínusy, popísal ako vznikajú jeho diela. Spomenul vzťah kritiky k jeho knihám a jeho vzťah ku kritikom.

Milan Kališ predstavil svoje tri diela z viacerých.

Rozdrásané duše. Psychologické rozkrývanie „čiernych miest“ v osobnostiach, ktoré v diele vystupujú. Spúšťajú polemiku o tom, kam až môže zájsť literárny text v odkrytí osobnosti. Dielo hovorí o často tabuizovaných témach vzhľadom na osobnosť človeka, jeho psychiku a tým aj jeho dušu. Zachádza do hlbín duše s metafyzickými odkazmi. Pán Kališ sa zaoberá zmyslom života a vzťahov bez toho, aby sa prvoplánovo pýtal. Dielo sa skladá z troch poviedok (Róbert, Milan, ECB), jednej novely (Omyl) a jedného celku šesťdesiatichdvoch mikropríbehov (Život nie je samozrejmý).

Kúpil som si bordel. Škandalózny román o prostitúcii, telesnej či duševnej, kde sa dvaja, povahovo diametrálne odlišní bratia podieľajú na prevádzkovaní nezvyčajného nevestinca s jedinou kurtizánou. Jane má zásluhou genetickej úpravy mimoriadne schopnosti, vďaka ktorým vytlačí všetky konkurentky v okolí a šokujúcim spôsobom pripomína očakávaného spasiteľa sveta. Mnohovrstvový príbeh je okrem hlavnej postavy, ktorá si prejde zložitým vývojom (pokus o samovraždu, psychiatrická liečebňa, drogy, odvykacie centrum…), plný bizarných postáv. Román je údajne plný šokujúcich scén a myšlienok, ktoré oslovujú čitateľa a pýtajú sa ho na zmysel sexuality, vzťahov a komplexne ľudskej spoločnosti ako takej.

Z oboch kníh autor prečítal úryvky.

The Stars We Wrecked („Hviezdy, ktoré sme zničili“), je tretia kniha ktorú nám Milan Kališ predstavil. Dielo preložené do angličtiny Annou Jurisovou. Je mimoriadne zaujímavý pohľad na intrigy a ďalekosiahle iniciatívy, ako je Elvis – hviezdu, ktorú zničili. „Tajný operátor“ vykonáva tajnú prácu určenú na usmerňovanie Elvisa Presleyho výberu hudby a výsledných vystúpení na zlepšenie národa. Tlak na jeho osobnosť ho privedie tam…

Milan Kališ je nielen zdatný spisovateľ s viac či menej nepochopenými knihami, ale aj schopný textár. Ako dôkaz zaspieval pieseň s vlastným textom určeným pre jednu ženu u ktorej ňou taktiež zostal nepochopený.