streda, 29 mája, 2024
ÚvodReportážeChodník korunami stromov – „Bachledka“

Chodník korunami stromov – „Bachledka“

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline mal byť sprístupnený už 23. septembra 2017, no kvôli nevhodnému počasiu sa museli prípravy a aj samotné otvorenie posunúť o týždeň neskôr, a to na piatok 29. septembra 2017.

Moja reportáž z mojej návštevy Chodníka korunami stromov bude trochu iná. Bude hlavne pre tých ktorý využívajú verejnú dopravu. Hlavne záver. Bude to pre nich rada, ale nielen pre nich.

Chodník korunami stromov sa ozaj oplatí navštíviť. Momentálne je to boom a preto jeho návšteva je teraz náročnejšia. Nakoľko je to na skok z Poľska je tam veľa Poliakov. Na trase sú rôzne panely tzv. Edukačné zastávky s atraktívnym spracovaním s faunou a flórou v rôznych jazykoch. Znázornené sú environmentálne vplyvy na faunu či flóru taktiež v rôznych jazykoch. Nechýba svojrázny humor ani obrázky pre najmenších.

Na trase sú tam tri adrenalínové zákutia – udržanie rovnováhy v priehľade, ktorý pod sebou odhaľuje zdanlivo nebezpečnú priepasť samozrejme sú bezpečné. Chodník končí pod vyhliadkovou vežou.

Ako na dlani budete mať štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.

Video

Pripravuje sa tobogan okolo vyhliadkovej veže 67 metrov dlhý, suchý ktorým si budete môcť skrátiť cestu dolu a zároveň užiť poriadny adrenalín. Jazda toboganom bude stáť 2 €. Užiť si ho môžu deti od 120 cm. 

Celková dĺžka chodníka 1234 metrov.

Dĺžka chodníka 603 metrov.

Dĺžka chodníka na veži 631 metrov.

Výška vyhliadkovej veže 32 metrov.

Výška chodníka max. 24 metrov.

Počet podpier 120.

Šírka chodníka 1,8 metra.

Najväčší použitý strom 25 x 0,48 metra.

Cenník:

  Chodník korun. stromov Lanovka jednosmerná Lanovka obojsmerná
Dospelý 8 € 6 € 7 €
Deti 3 – 14 r a senior nad 65 r a ZŤP/S 6,50 € 4,50 € 5,50 €
Rodinná vstupenka (2 x dospelý, 2 x dieťa) 21 € 15 € 18 €
Ďalšie dieťa do 14 rokov 5,5 € 4 € 5 €

Otváracie hodiny

Na výlet s cestou ku chodníku a späť si naplánujte 3 hodiny. Posledná lanovka dole ide o 16:00

september 9:00 – 18:00 hod.
október – november 9:00 – 16:00 hod
december, január, február 9:00 – 16:00 hod.
6 – 16.11.2017 zatvorené kvôli povinnej údržbe

Posledný vstup priamo na chodník je hodinu pred koncom otváracej doby.

Zdroj: Chodník korunami stromov

Teraz o mojej návšteve a radách.

Bachledova dolina sa nachádza medzi Popradom a Ždiarom. Šiel som rýchlikom Trenčianska Teplá o 5:22 hod. – Poprad/Tatry 8:35 hod. Normálny lístok stojí 9,74 € bez miestenky (miestenka 1 €).

Príroda je posiata jesennými farbami. Pestrofarebné lesy odeté do zlatej, červenej, zelenej s rôznymi odtieňmi. Krása pozerať zo sedačkovej lanovky. Vybral som si tento čas a vydaril sa. Krásne babie leto, slniečko svieti na majestátne Vysoké Tatry. Je streda, bežný pracovný deň.

Z autobusovej stanice autobusom Poprad/Tatry 9:10 hod. – Ždiar, Bachledova dolina rázcestie 56 min., 33 km, 1,90 €. Vystúpil som a bežal na autobusové nástupište a už som bol medzi cestujúcimi, obrazne, v polovici autobusu. Autobus „totálne“ plný. Kvôli nastupovaniu autobus meškal s odchodom 10 min. V Tatranskej Lomnici čakalo cestujúcich taktiež na jeden autobus. Vodič autobusu zobral zo slušnosti medzi nás „sardinky“ desať cestujúcich. V Tatranskej Lomnici údajne dispečer prehlásil: „aj tak sa tam nevojdete“, namiesto toho aby zavolal posilový spoj. A tak cestujúci museli čakať dve hodiny na Ďalší spoj, alebo si zabrať taxík za 10 €. Sedel som, našťastie: Vedľa pani ktorá bývala v Bachledovej doline na nás hromžila. Ale aj som ju ľutoval. Chodiť domov v takom návale. Verím však, že toto je iba dočasné, spôsobené boomom – novinkou.

Od autobusu pešo po sedačkovú lanovku je asi 20 min. Pre cestujúcich autom je parkovisko pod lanovkou alebo záchytné pri Ždiari.

Hoci je viacej pokladní, zasa je treba si odstáť radu. Dá sa platiť platobnou kartou. Zaplatil som obojsmerne lanovku + Chodník + zálohu na kartu (2 €)= 14 €. Cca 10:50 hod. som bol na lanovke. 11:18 hod. z nej vystupujem. Zjedol som bagetu a vydal sa na Chodník. S fotením, filmovaným, obhliadkou neho vychádzam asi o 12:50 hod.

13:37 hod. mi ide autobus do Popradu. Idem pešo. Od chodníka po zástavku autobusu mi to trvá 40 minút. Pritom od Chodníka po začiatok lanovky je to 20 – 30 minút, podľa rýchlosti chôdze. Cesta je iba z kopca.

Stihol som všetko skôr ako som mal naplánované a na čas na ktorý som mal lístok kúpený, druhý za „darmovákov“ sa mi neušiel tak som šiel z Popradu do Žiliny „osobákom“ a v Žiline po hodinovej prestávke vyplnenej večerou som nastúpil na vlak na ktorý som mal lístok z Popradu do Trenčianskej Teplej. V Dubnici nad Váhom mi nechceli pribrzdiť  pretože mali meškanie. Z Trenčianskej Teplej šťastne autobusom do Dubnice nad Váhom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok