štvrtok, 25 júla, 2024
ÚvodReportážeDni obce Ladce

Dni obce Ladce

Po roku, sa občania obce Ladce a hostia zišli, aby oslávili dni obce. Tento rok bola oslava slávnostnejšia, pretože obec oslavovala 140. výročie založenia DHZ. (Oslava založenia DHZ bude v inom článku na https://i-novinky.sk/kategoria/reportaze/)

Oslava začala už v piatok krstom CD hudobnej skupiny Fonetik. Krstilo sa, vyhrávalo sa, tancovalo, skvelý štart do sviatočného víkendu.

V sobotu sa uskutočnil Deň otvorených dverí v Kaštieli Motešických do zrekonštruovanej časti (o Kaštieli Motešických som priniesol reportáž v článku „Od Motešických k setrám Vincentám“). Od rána prúdili hostia ku kaštieľu , aby sa pokochali na obnove západnej časti kaštieľa. Prenajímateľkou grantu EHP je Silvia Da Col Heisar s.r.o. Projekt kaštieľa je podľa projektu MaHoLa (názov projektu MaHoLa je akronymom anglickej verzie názvu kaštieľa v Ladcoch (Manor house Ladce). Anglický jazyk bol použitý v projektovej žiadosti, ktorou sa Ladce uchádzali o podporu v rámci výzvy Grantov EHP a Nórska CLT01 z júla 2019 v ktorej boli úspešní. Kaštieľ Motešických v Ladcoch je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň jedným z   objektov v regióne s vysokou koncentráciou kultúrnych hodnôt. Cieľom postupnej obnovy kaštieľ je prinavrátiť mu jeho pamiatkové hodnoty a využívať ho pre verejnosť s rešpektom k jeho historickému významu. Západná časť kaštieľa Motešických v Ladcoch sa obnovuje vďaka Grantom EHP a Nórska a v súčinnosti s Krajským pamiatkovým úradom Trenčín. Projekt obnovy by nebol možný bez našich partnerov obce Ladce, Odborného učilišťa internátneho Ladce a Høgskulen for grøn utvikling z nórskeho Bryne, ktorým patrí vďaka.

V priestoroch nádvoria kaštieľa Ústav výživy a genomiky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre uskutočňoval Antropometrické meranie telesnej kondície, meranie tlaku a okysličenia krvi, meranie pulzu, skríningové vyšetrenie kvapky krvi.

Pripravená bola zábava pre deti a stánky aj pre dospelých.

O 10:00 prenajímateľka grantu Silvia Da Col Heisar symbolicky odomkla zrekonštruovanú časť kaštieľa.

Fotodokumentácia mi nebola umožnená robiť.

Zábava pokračovala aj na parkovisku pred Domom kultúry a v ňom. V DK bola výstavka ručných prác a výstava zhodov zveri vystavovaných poľovníckym združením. Pred DK sa striedali skupiny a diváci podľa záujmu ten ktorý hudobný štýl, alebo zábavu. Tak bavili Tanečná škola MŠ, Bojko a Zmrzlinka s Labkovou patrolou, Moštenskí pajtáši, Mafia Corner, LOJZO a končil deň vonkajšou diskotékou.

Tradične zaujali aj hodnotné ceny v tombole.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com