nedeľa, 1 októbra, 2023
ÚvodReportážeDržiteľka čestnej ceny Európskej únie umenia Zlatá Europea Alena Teicherová vystavuje v...

Držiteľka čestnej ceny Európskej únie umenia Zlatá Europea Alena Teicherová vystavuje v Dubnici nad Váhom

Umelkyňa Alena Teicherová, držiteľka čestnej ceny Európskej únie umenia (EÚU) Zlatá Europea prezentuje svoje diela v Dubnickom múzeu v Dubnici nad Váhom pod názvom „Zadaj názov“.

Alena Teicherová, Ala, tvorí a žije v Dubnici nad Váhom. Jej inšpiráciou je jej okolie. Nachádza ju v prírode, pamiatkach, kvetoch, predmetoch, sakrálnych predmetoch. Svoje predstavy pretavuje do diel s ozaj výnimočným spôsobom, olejom, či akvarelom. Cudzia jej nie je ani ilustrácia. Vidieť lúku kvetov, kvety v džbáne, lásku pod Vršatcom, driemajúcu dievčinu v MHD, dažďovú ulicu, skrátka všetko čo prináša život. Madony po strate blízkej osoby. Je to pohľad do duše umelkyne. Svoje city premiestňuje aj na kameň, vianočné ozdoby, drevo. Výstižne to opísal a popísal niektoré z diel kurátor výstavy Jozef Vydrnák po úvodnom slove riaditeľky Dubnického múzea Ing. Moniky Schwandtnerová, PhD na vernisáži výstavy nezvykle nezvanej: „Zadajte názov“.

Ing. Monika Schwandtnerová, PhD. zároveň vyzvala účastníkov vernisáže na „zadanie názvu“ výstavy do knihy z návštevy.

Na záver pootvorila svoju tvorivú dušu maliarka Ala Teicherová a opísala pocity pri jej tvorbe a zaželala si, aby to čo cítila pri tvorbe svojich diel sa premietlo aj na ľudí čo budú pozerať na jej diela, na jej pocity vtedy keď ich tvorila.

Na gitare zahrala jej dlhoročná priateľka a zaspieval Samuel Teicher.

Výstava potrvá do 31.1.2023 v Dubnickom kaštieli v Dubnici nad Váhom.

Na video kliknite sem