piatok, 29 marca, 2024
ÚvodReportážeZachráňme Jasoňa červenookého!

Zachráňme Jasoňa červenookého!

Motýľ Jasoň červenooký (lat. Parnassius apollo Linnaeus, 1758) (z toho názov misie Apollo) je motýľ z čeľade vidlochvostovité (Papilionidae). Je to vzácny a chránený druh motýľa, ktorý je jedným z najznámejších druhov hmyzu v Európe. Ani na jednej lokalite sa prakticky nedajú nájsť dva celkom rovnaké jedince.

Ide o jedného z najväčších denných motýľov na Slovensku, ktorý sa stal aj predmetom zberateľskej vášne. Tento vzácny, ubúdajúci motýľ sa nachádza v Bielych Karpatoch, pod bralami hradu.

Spoločnosti: Pre prírodu, o. z., Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty, Bratislavské regionálne ochranárske združenie – BROZ, Karpatské ochranárske združenie altruistov… pod vedením Jakuba Cíbika (fotografa, filmára a ekológa z Púchova, narodeného v roku 1993 v Ilave. Absolventa bakalárskeho, magisterského aj doktorandského štúdia na Katedre ekológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Momentálne pôsobiaceho ako národný koordinátor Európskej spoločnosti vedcov a odborníkov pre ochranu prírody a manažéra ochranárskeho projektu Life Panalp. Je aktívnym členom občianskych združení Pre Prírodu a KOZA, Slovenského ochranárskeho snemu a takisto úzko spolupracuje so Správou CHKO Biele Karpaty) zorganizovali Misiu Apollo 11.

„Hlavný stan misionárov“ bola telocvičňa ZŠ s MŠ v Bolešove kde účastníci aj spali na vlastných spacákoch a karimatkách. Zišlo sa ich tam približne šesťdesiat, vrátené cca dvadsiatych z Česka. Prišla Štátna ochrana prírody, Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty, Občianske združenie Pre prírodu, Bratislavské regionálne ochranárske združenie – BROZ, Český svaz ochránců přírody, Informační středisko Bíle Karpaty.

Akcia sa začala v Prírodnej pamiatke Babina a Prírodnej rezervácii Biele Karpaty pod Vršatskými bralami. Hlavnou pracovnou náplňou bolo odstraňovanie náletových a nepôvodných drevín za pomoci pilčíkov. Stodvadsať pracovitých rúk sa pustilo do práce a tá im išla od ruky od detí po 71 ročného, od štíhlych dievčín po statných chlapov, od Slovákov po Čechov. Upratovali od malých halúzok, po na kúsky pilčíkmi narezané kmene. Jasoň im ďakuje za snahu o jeho záchranu jeho potomstva. Ďalšou činnosťou, večer, boli prezentácie, premietanie filmov. V nedeľu sa mohli účastníci zúčastniť pešieho výletu Bolešovskou dolinou k vodopádu Dračia studňa, alebo okruhu po náučnom chodníku Okolo Vršatca.

Aktivisti sa postarali aj o svoju stravu. V piatok ľahká večeru, v sobotu raňajky, obed a večera a v nedeľu raňajky. Z zásade to boli „švédske stoly“ (hlavne raňajky). V sobotu minimálne jedno varené vegetariánske jedlo uvarené v kotlíku v kameňolome. Okrem toho sa mohli účastníci pohostiť aj z domácimi výrobkami z ich kuchyne.

Urobilo sa za sobotu manuálne a počas troch dní aj mentálne veľa zmysluplnej práce pre prírodu a Jasoňa červenokého.

Naskenovaná ilustračná fotografia, po úprave, (detail krídla Jasoňa červenookého) z brožúrky Ochrana motýľov v Bielych Karpatoch, Filípek, M. a kol., 2016 z povolením Správy CHKO Biele Karpaty. Nemšová – Kľúčové.

Na video kliknite sem