sobota, 24 februára, 2024
ÚvodReportážeDubnicou sa prehnala dvojhodinová smršť

Dubnicou sa prehnala dvojhodinová smršť

Z bulletinu: „Nechajte sa na malý okamih vtiahnuť do magického príbehu na motívy rozprávky Martinka Klingáča prepleteného našou hudbou, tancom a spevom.

Tento Slovenský príbeh krásny je

a pri srdiečkach zahreje.“

Začína koncert „Zlatá mladosť“ k 50. výročiu založenia Folklórneho súboru Mladosť v Dubnici nad Váhom.

Starká (Mária Kalmárová (FSSk Dubnička) rozpráva príbeh o zlatej priadke.

Na scénu prichádza Martinko Klingáčik (Adam Arendáš z DS Hugo Pruské) hľadajúc svoju lásku. V Dubnici nad Váhom nachádza nešťastnú Haničku (Monika Bitterová z DS Hugo Pruské), ktorá túži zlatú priadzu súkať. Prisľúbi jej, že ju to naučí, ale do roka a do dňa musí jeho meno uhádnuť inak si ju zoberie za ženu. Nešťastná Hanička prisľúbi a Martinko sa pustí do učenia a o chvíľu to už Hanička vie. Martinko odíde, ale nedá mu to. Rok je dlhá doba a tak hľadá Haničku od severu na juh, od západu na východ, v okolí Trenčína, Pienín, Liptova, Terchovej, dokonca aj v cigánskej osade… Po celom Slovensku s FS Mladosť, Ľudovou hudbou pod vedením Lívie Schillerovej, FSSk Dubničkou.

Ako to dopadlo? Našiel alebo nenašiel Martinko Klingáčik Haničku? Vydala sa Hanička za toho krpáňa piadimužíka Martinka alebo uhádla jeho meno?

Zazvonil zvonec a mojej reportáži je koniec. Veľa otázok na ktoré dá odpoveď neopakovateľný koncert Zlatá mladosť.

Bola to dvojhodinová smršť energie, umenia, nádherného tanca, šikovnosti, temperamentu, mladosti, chytľavej hudby, krásy Slovenských krojov, mladých ľudí, diev a mládencov. Zahanbiť sa nedali ani tanečnici už v súbore netancujúci. Potlesk striedal potlesk, nielen medzi vystúpeniami, ale aj počas čísiel. 25 tanečníc, 17 tanečníkov, 9 muzikantov a 7 speváčok FSSk Dubnička postavilo obecenstvo do potlesku v stoji.

Koncert skončil. Gratulantov bolo neúrekom. FS Rozsutec, FS Váh, FS Strážov, Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici, FS Vršatec, FS Senior Vršatec, DFS Kolíska, vedenie Mesta Dubnica nad Váhom. Z úst Adrána Gazdíka zarezonovalo, že by si želali, a to sa nikdy nestane, aby mali športovci také publikum ako má FS Mladosť. Blahoželal aj zástupca Oddelenia Kultúry a knižníc v Dubnici nad Váhom a veľa iných jednotlivých folkloristov a súkromných osôb a rodinných príslušníkov.

Námet na koncert „Zlatá mladosť“ k 50. výročiu založenia Folklórneho súboru Mladosť v Dubnici nad Váhom na motívy rozprávky Zlatá priadka spracoval a réžiu mal Štefan Mucha, s pomocnou réžiou, scénou a svetelným dizajnom Andrejom Škvarom s textami Daniela Straku.

Videozáznam z koncertu, to nie ti pravé orechové, ten koncert naživo si nemôžete nechať ujsť.

Video: Zostrih z programu Zlatá mladosť