Ilešháziovské panské hody 2020 v Dubnici nad Váhom

520

Štefan Ilešházy počas hladomoru v roku 1817 navaril pre ľudí Dubnice nad Váhom šutelicu, ktorú im rozdával. Toto gesto si občania Dubnice nad Váhom pripomínajú aj po dvesto rokoch na Ilešháziovských panských hodoch.

Mesto Dubnica nad Váhom si rozdávaním šutelice pripomenulo túto udalosť aj teraz v ťažkých časoch pandémie. Herci Dubnického divadla ju navarili ozaj kvalitne.

Hody, hoci bez husaciny, mali pestrý program pre malých aj veľkých. Účinkujúci sa na úvod prešli mestom v dobovom sprievode, aby pozvali obyvateľov na túto slávnosť. Sprievod prišiel z Dubnického kaštieľa do parku a hody sa mohli začať. V priestoroch Dubnického kaštieľa a v Parku Jána Baltazára Magina sa striedali rôzne žánre. Dobový jarmok, prezentácia rôznych remesiel, dobová kuchyňa, hygiena a tábor, deti dobýjali alebo bránili slamený hrad, Slamburg, maličký sa povozili na ručnom kolotoči, svoje umenie ukázali sokoli, deti sa vozili na koni alebo koči, na koči aj s rodičmi, divadelné predstavenia – rozprávky pre deti (Kráľ Šašo, Rozprávka o troch princeznách a drakovi), ukážka a výuka barokových tancov, Šaško Fjodor, Najvyšší remeselníci na chodúľoch, stredoveká hudba, renesančný tanec, šermiarsko-divadelná scénka Príchod kráľovnej, ukážka a výuka šermu, rytiersky turnaj Normani a Rytiersky turnaj Gastona de Camarque (Trenčín), lukostrelecký viktoriánsky turnaj.

Deň ukončila ohňová šou v podaní skupiny Dreamdancers z Bratislavy.

Hody sa vydaril aj cez miestami daždivé chvíľky.

Video