štvrtok, 30 mája, 2024
ÚvodReportážeĽudové umelecké remeslá v Dubnici nad Váhom

Ľudové umelecké remeslá v Dubnici nad Váhom

Združenie Ľudové Remeslá vzniklo v roku 2006 a jeho činnosť je zameraná na zachovávanie tradičných ľudových remesiel, prezentáciu remesiel a remeselníkov na Slovensku i v zahraničí. Medzi hlavné činnosti združenia patrí organizovanie medzinárodných festivalov ľudových remeselníkov, práca so zdravotne postihnutými ľuďmi, seniormi a výučba ergoterapeutov. Združenie takisto spolupracuje s remeselníkmi zo Slovenska i zahraničia, s domovmi sociálnych služieb, spolkami ktoré sa zaoberajú ľudovými remeslami a tradíciami.

Na podujatiach v  jednotlivých mestách sa zúčastňujú remeselníci zo Slovenska a zahraničia v počte 70 – 180 ľudových výrobcov. Zúčastniť sa môžu iba ľudoví výrobcovia, ktorí svoje výrobky aj predvádzajú a  vlastnoručne vyrábajú. Sú to keramikári, drotári, čipkárky, drevorezbári, sústružníci, remenári, medovnikári, košikári, výrobcovia kraslíc, šperkov, šúpolienok, tkáči, kováči a veľa iných, tradičných remesiel.

Ľudovú tvorbu prezentujú remeselníci zo Slovenska, Čiech, Srbska, Slovinska, Maďarska, Poľska.

Súčasťou podujatí je kultúrny program a tvorivé dielne zamerané na ľudové tradície a výučbu ľudových remesiel pre zdravotne postihnuté osoby, seniorov a ergoterapeutov.

Tento rok Ľudové umelecké remeslá navštívili aj Dubnicu nad Váhom. Zaznela zvučka „Združenia…“ a Ľudové umelecké remeslá otvorili primátor Dubnice nad Váhom Mgr. et Mgr. Peter Wolf a zakladateľ a predseda združenia Ing. Miloš Kunkel.

Viac ako 40 stánkárov prišlo do Dubnice nad Váhom do Parku J. B. Magina prezentovať to čo ich šikovné ručičky dokážu. Tak mohli návštevníci vidieť krajčírov, keramikárov, drevené prezentácie ako pozvánky do bytov, alebo v byte, krajčíri, výšivkári, háčkovači, drotári, drevorezbári, remenári, medovnikári, košikári, šperkov, kováča a veľa iných, tradičných remesiel. Niektorí z nich svoje umenie predvádzali priamo v Dubnickom parku. Zaujímavý bol aj hrací stroj času. Deti sa fotili s kaukliarmi na „vysokých nohách“.

Kultúru zabezpečovali Divadlo Hoki Poki s divadieľkom „Chlebík“. Scénkou o ceste akou sa dostane chlebík na náš stôl. Poobede vystúpil Martin Repáň so svojou Repáňovskou muzikou a Tomáš Oravec so svojou Cimbálowicou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno