piatok, 23 februára, 2024
ÚvodReportážeObecná zabíjačka v Skalke nad Váhom

Obecná zabíjačka v Skalke nad Váhom

Ráno pri Skalanke Pub a okolí bolo už pred siedmou hodinou ráno rušno. Nečudo, chytala sa obecná zabíjačka.

Zametalo sa parkovisko, chystali sa zátarasy, aj papierový policajt pri ceste bol vo väčšom strehu. Prichádzali trhovníci. Mäsiari, ich pomocníci a pomocníčky chystali všetko tak, aby to mali šikovný mäsiari pri ruke. Prišiel starosta obce a úctivo sa so všetkými zvítal a ponúkol niečo na zahriatie proti nevľúdnemu počasiu, hoci bez dažďa. Pripravoval sa stánok pre zákazníkov už s hotovými výrobkami pre občanov na predaj. Tovar sa dopĺňal podľa potreby spod rúk mäsiarov.

Priložilo sa pod kotlami, aby sa mohla variť kapusta na kapustnicu a zabíjačkovú kašu (u nás na dolniakoch sme ju volali „žebrácka kaša“). Na plynovom sporáku sa smažila bravčová pečienka s bôčikom, či podbradkom. Všade vládla dobrá nálada. Ako predjedlo sa ponúkala škvarková nátierka s chlebom a kto chcel aj s cibuľou.

Prišiel čas pre mäsiarov a tak sa čistilo predvarené mäso od kostí, paprikovalo sa, solilo, korenilo, „majoránkovalo“, aby to malo ten správny „šmak“, krájala sa cibuľa, cesnak bol pripravený. Druhý mäsiar zasa očistené mäso od kosti mlel a po dochutení plnil jaterničky a krvavničky, Miešali sa ingrediencie na ďalšiu kašu, jaterničky, krvavničky. Čas ubiehal a nastal čas na klobásky, vysmážanie oškvarkov, huspeninu a tlačenku.

V predajnom stánku sa objavili dve polovice prasiatka od Mäsiarstva Urbánek, ako prvá cena v tombole. Ľudia prichádzali, kupovali čerstvé mäso, masť, fašírku, výrobky priamo od mäsiarov. Odchádzali spokojní. Starosta sem, tam s návštevníkmi prehodil aké, také milé slovo pre náladu a tú prišli zlepšiť aj Súčanský harmonikári.

Pre deti bol pripravený v Skalanke Detský kútik s hrami, súťažami a maľovaným na tvár.

Veselá bola sobota pri Skalanke Pub.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno