utorok, 5 decembra, 2023
ÚvodReportážeOdstrel štyroch komínov, štyroch symbolov Hutného závodu v Dubnici nad Váhom

Odstrel štyroch komínov, štyroch symbolov Hutného závodu v Dubnici nad Váhom

Po odstrele troch komínov 18.12.2022 v Priemyselnom areáli, v TS Metalurg, v bývalom Hutnom závode v Dubnici nad Váhom firma DETONICS S.A. s.r.o. Košice odstrelila aj posledný, štvrtý 6.1.2023. Odstrelenie tohto komína na rozdiel od predchádzajúcich bol v tom, že komín mal oceľovú výstuž a na odpálenie musela firma vykonať uvoľnenie do zeme a tak „V mene svätej Barbory, páľ“ išiel šťastne, na predpísané miesto na zem aj štvrtý komín.

Report z dvojtýždenníka Terajšok

Formulkou: „V mene svätej Barbory“ patrónky baníkov,… odpálili presne o 14:00 hod. v Priemyselnom areáli v Dubnici nad Váhom v bývalom Hutnom závode (HUZ) tri zo štyroch komínov.

Presne o 14:00 sa rozozvučala siréna na nákladnom aute a firma DETONICS S.A. s.r.o. Košice odstrelila v 4 sekundových intervaloch tri komíny zo štyroch. Po týždni príprav sa mohla detonácia uskutočniť jedinečným a prvým na Slovensku, elektronickým roznetom. Po pár sekundách 60 rokov staré komíny a 65 metrov vysoké padli na určené miesto bez poškodenia budov stojacích pár metrom pod nimi. 10 kg trhavín v 60 dierach splnilo svoj účel.

Ľudia, sa prišli pozrieť na tento odstrel, niektorí zo zvedavosti, niektorí z nostalgie za dlhoročným zamestnaním v areáli HUZ. Bolo to smutné pozeranie, ale aj obdiv firme DETONICS S.A. ako to dokázali pri tesnej blízkosti budov. Komíny však svojou životnosťou už ohrozovali bezpečnosť budov a zamestnancov nich.

7. januára 2023 príde na rad aj štvrtý.