Otvorenie hlavnej sezóny v Dubnici nad Váhom

784

Vedenie Dubnického kaštieľa odelo opäť Dubnický kaštieľ do histórie. Otvárala sa v ňom hlavná turistická sezóna.

Šašo „jašo“ Miro Kasprzyk priviedol na pódium minihistorický sprievod. Bubeník zo Spoločenstva historického šermu Wagus (SHŠ) ulicami mesta vábil dubničanov do Dubnického kaštieľa na zábavné poobedie.

Hlavná sezóna bola otvorená po salvách z dela.

Prítomným sa prihovorili primátor Dubnice nad Váhom Mgr. Peter Wolf a riaditeľka Dubnického múzea Ing. Monika Schwandtnerová, ktorí privítali hostí a povedali čo to o plánoch akcií Dubnického kaštieľa či Dubnického múzea v Dubnici nad Váhom.

Zábava sa začala. Ponuka vystúpení bola pestrá pre deti, ale aj pre dospelých. Šašo zahral z deťmi rozprávku ako babka s dedkom vypestovali repu či pantomimické scénky. Tradične bolo aj fotenie v dobových kostýmoch. Účasť výrazne poznačilo aj nevľúdne počasie s občasným dažďom.

Pod pódiom bavili deti SHŠ Wagus svojimi šermiarskymi súbojmi o priazeň kontesy, sokoliari Faleonárii ukázali prácu s cvičenými operencami a porozprávali niečo z ich života, Vir Fortis predviedli ukážky trikov zo šermiarskej obrany a nasledovala tréning detí do rytierskeho stavu čo všetky deti s úspechom zvládli za čo bolo pasovaní za rytierov.

Nasledoval zlatý klinec programu. Dano Heriban s piesňami zo svojho CD Čosi úsmevné. Pod scénou boli dobové hry pre deti, dobová kuchyňa pripravovaná (SHŠ) kde sa dalo ochutnať čo sa v minulosti jedlo. Ponúkala sa aj kráľovská čokoláda. Niečo ako ochutnáva zdarma, niečo si bolo nutné zakúpiť. Tak sa Dubničania zabávali do večera.