Piknik s Ifigéniou

2083

Dubnica nad Váhom oslávila 825. výročie od prvej písomnej zmienky o Dubnici nad Váhom vo veľkom štýle, ako sa patrí na také významné mesto na Slovensku.

Najstaršia písomná zmienka o Dubnici je v listine hlásiacej sa do roku 1193, teda z konca 12. storočia. V tejto listine sa spomína Dubnica ako majetok dedične užívaný bratmi Vratslavom a Piskinom. Sú to prvé známe mená ľudí, o ktorých sa vie, že mali vzťah k Dubnici, prípadne v nej bývali.

Sviatočné nedeľné poobedie patrilo Pikniku s Ifigéniou v Parku Jána Baltazára Magina. (Ifigénia bola najmladšou dcérou Šimona Sinu a kúpele Trenčianske Teplice zdedila v roku 1876. Za jej éry zaznamenali kúpele veľký rozmach, dala postaviť hotely, vily, kúpeľný ústav, sanatórium pre chudobných úradníkov župy, letohrádky. Pomenovaný je po nej aj jeden z prameňov. Ifigénia pôsobila aj Dubnici v Dubnickom kaštieli a pod tromi lipami v parku raňajkovala). Pred parkom už boli zaparkované dobové osobné vozidlá a Moravský drak čo bol mestský vláčik. Na pódiu sa striedali skupiny Fats Jazz Band, bábkové divadlo Harry Teater z Banskej Bystrice so svojim Gašparkom, Funny Fellows, Spoločnosť historického šermu Žoldnieri so svojimi šermiarskymi historkami z 19. storočia, dobové tance z 19. storočia zatancovala pražská skupina Regii Caroli Regis. Funny Fellows vystúpila ešte raz, aby doprevádzala a Roman Féder moderoval vintage cirkus CirKus-Kus. Cirkus ako voľakedy vystupoval v uliciach miest a obcí.

Pod pódiom, v parku mali rozprestreté svoje piknikové deky a koše s občerstvením dámy a páni v dobových kostýmoch. Po parku sa vozili hostia v koči. V stane sa učili deti hula hoop, chodiť na lane či točiť taniere na palici. Pred stanom ukázal ako sa chodí na lane povrazolezec.

Dubnický kaštieľ patril od 16:30 výstave fotografií dubnického rodáka Z. Kozicza.

Záver patril orchestru Swing Society Orchestra. Chytľavými melódiami vyprovokoval k tancu a spevu a ťažko sa im odchádzalo z pódia. Skrátka diváci ich nechceli pustiť.

Oddelenie kultúry a knižnice MsÚ a Dubnické múzeum odviedlo úctyhodnú akciu náležiacu tomu to významnému výročiu mesta.

Historické voizidlá


 

Piknik s Ifigéniou

Ženskú časť publika, ale nielen ju, zajala módna prehliadka návrhárky Veroniky Kostkovej, ktorá použila výšivky na svoje modely z výšivkárskeho kurzu v Dubnickom kaštieli pod vedením Márie Backovej a prehliadka šperkov šperkárky Mgr. Kataríny Žiak, ktorá nasledovala po prehliadke odevov. Časť modelov boli z tvorby SUŠ Trenčína a taktiež manekýnky .