Struny Rusi

520

Milovníci vážnej a ruskej hudby si prišli na svoje v rámci osláv 825. výročia prvej písomnej zmienky o Dubnici nad Váhom (1193 – 2018) na koncerte Municipálneho (mestského) orchestra ruských ľudových nástrojov Struny Rusi z Jaroslavľi.

Profesionálny orchester Struny Rusi sa skladá zo 40 hudobníkov, ktorí hrajú na ruských ľudových nástrojoch: dombrach, balalajkach, harmonikách, husliach, klávesových, bicích nástrojoch, flaute a hoboji. V repertoári orchestra sú diela populárnej klasickej hudby ruských a zahraničných skladateľov ako Rachmaninov, Čajkovský, Brahms, Dvořák, Strauss a mnoho ďalších. Hudba súčasných skladateľov, ako aj spracovania pre orchester a sólistov ruskej ľudovej hudby a piesní. S orchestrom vždy účinkuje sólistka, vokalistka Tatyana Semušiina, interpretka ruských ľudových piesní. Orchester predvádza aj popovú a jazzovú hudbu. V orchestri sú sólisti inštrumentári hrajúci virtuózne na harmonike, dombre a balalajke. Orchester niekoľko krát pôsobil vo Fínsku, Švédsku, Nemecku a vo Francúzsku. Hlavným dirigentom orchestra je zaslúžený umelec Ruska Evgenij Ageev.

V mojej nahrávke Tatyana Semušiina zaspievala slovenskú pieseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj (00:59:10). Krásne bola interpretovaná Tichá noc (01:19:00). S orchestrom si zahral aj primáš Ľudovej hudby FS Vršatec Michal Pagáč účastník súťaže 2. časti Zem spieva.

Za svoj výkon si Struny Rusi vyslúžili potlesk v stoje.