piatok, 12 júla, 2024
ÚvodReportážePod šable, pod šable, aj pod obušky

Pod šable, pod šable, aj pod obušky

Mikušovskí hasiči osedlali štvorkolesového tátoša, nasadol naň Fašiangband a začal Tradičný fašiangový sprievod.

Ono to presne tak nezačalo. Hasičky a hasiči z DHZ Mikušovce sa najskôr zišli v miestnom dome kultúry, aby sa na tento sprievod pripravili. Prvé bolo vedenie DHZ s ozdobou na klope. Potom si túto ozdobu pripevňovali aj ostatní hasiči. Hasičky si jedna druhej zapletali vrkoče, maľovali sa, aby každá vyzerala čo najkrajšie. Hoci ich v dedine poznajú, aj tak… Niektoré pomáhali chalanom pripevňovať „pierka“. V kuchyni sa pripravovali ingrediencie na guláš a kapustnicu, ktoré sa následne varili šikovní kuchári v kotloch pri KD. Všetko pripravené a veselá družina sa môže vydať vytáčať gazdiné a gazdov po obci. Všetko pripravené.

Dychovka zahrala: „Čo ste hasiči, čo ste robili?“ a sprievod sa vydal Mikušovcami. Prvá zástavka bola pred potravinami. Keď sa vytočené predavačky vrátili k svojim povinnostiam, partia sa vydala ďalej. Vedúci sprievodu mal ťahák, itinerár, podľa ktorého sa domácnosti navštevovali. Rúče dievčence a mládenci nezaháľali a s piesňou na perách „Pod šable, pod šable…“, so šabľami v rukách, veselo tancovali s osadenstvom obydlia. Prajná, navštívená, rodina mala pripravené niečo pod zub, niečo slané, sladké, tekuté, ale aj šušťavé do kasičky. Za to dostali vstupenku na večerné pochovávanie basy so zábavou pod taktovkou Fašiangbandu.

Je pekne, že sa na Slovensku znova začínajú po obciach obnovovať tradície fašiangových sprievodov a, že v Mikušovciach nebol v sprievode Batman, či Spiderman, ale historické masky ako čert, krava, býk,… Hlavná časť sprievodu boli krojovanci. Kto nezískal starý kroj dal si ušiť nový.

Dobrá nálada vládla v obci, tak ako už tradične, v poslednú sobotou pred popolcovou stredou.

Video tu: https://www.youtube.com/watch?v=WSzdlFXnVCg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com