štvrtok, 7 decembra, 2023
ÚvodReportážeSlovenský deň kroja

Slovenský deň kroja

Unikátny projekt Slovenský deň kroja vyhlásilo počas galavečera Slovenky roka 2018 vydavateľstvo STAR production a týždenník Slovenka. Za týmto projektom stojí autorka myšlienky Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR production. Spoluorganizátor bol Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska za veľkej podpory primátora Jána Noska

Hlavnou myšlienkou projektu Slovenský deň kroja je priblíženie slovenského ľudového umenia mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno-spoločenské dedičstvo.

Podujatie bolo zároveň spomienkou na dielo a život prof. Štefana Nosáľa.

Súčasťou bolo aj sčítaniu osôb odetých v kroji v pokuse o zápis rekordu „Najviac ľudí v kroji na jednom mieste“ do Slovenských rekordov, za účasti komisára a tímu www.slovenskerekordy.sk.

Kochajte sa krásami slovenského kroja za účasti: predsedu vlády Petra Pellegriniho, ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, Štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti JUDr. Moniky Jankovskej, primátora Banskej Bystrice Jána Noska, Márie Rehákovej, riaditeľky vydavateľstva STAR production, Michala Sýkoru, predsedu Združenia miest a obcí Slovenska, Imricha Béreša, Sisy Sklovskej, Jany Kucbelovej, autorky knihy Odetí do krásy, Petra Brenkusa, fotografa knihy Odetí do krásy, Prof. Ing. Milana Križu DrSc., medzinárodne uznávaného významného vysokoškolského pedagóga a odborníka v oblasti fytologie, Mgr. art. Štefana Zimu, kultúrneho pracovníka, folkloristu, herca Juraja Sarvaša, riaditeľky Slovenského inštitútu vo Viedni a prezidentky Združenia kultúrnych inštitútov krajín EÚ Aleny Heribanovej a iných významných hostí.

Na pódiu sa predstavili folklórne súbory a skupiny, spevácke skupiny z takmer celého Slovenska a aj také významné folklórne telesá ako Lúčnica, Urpín, Detva a mnohé iné. Koncepcia programu pozostávala z prvotnej myšlienky predstaviť zvyky a tradície jednotlivých regiónov. Návštevníci tak sme videli zvyky aj z tých najdôležitejších životných momentov, ako je svadba alebo krst dieťaťa. Hlahol zvonov z Kapitulského kostola cez hlavné námestie viedol sprievod neviest v nádherných svadobných krojoch. Bol to nápaditý, pôsobivý a až dojemný scenár, v každej scéne ste cítili pulz nášho nádherného Slovenska.

Krása bola aj na Radvanskom jarmoku

Programom sprevádzali Barbora Špániková a Juraj Bača.

Vo vlaku Vrútky – Banská Bystrica

 

Zdravice

Vystúpenia

Procesia

Slovenský deň kroja 001

Slovenský deň kroja 002

Slovenský deň kroja 003

Slovenský deň kroja – Módna prehliadka

Radvanský jarmok

 

Predchádzajúci článok
Ďalší článok