Stavanie mája v Soblahove

47

Soblahov je obec v ktorej pôsobí veľa folklórnych súborov ako DFS Melenčárik, FSk Dolinečka, ale aj Harmoniková akadémia Jozefa Opatovského, ktorá zaznamenala úspech už aj v zahraničí.

V Soblahove je, tak ako aj v iných mestách a obciach Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ), ktorý spoločne s Obecným úradom v Soblahove organizuje stavanie mája.

Stavanie mája sa chystá. DHZ majúci skúsenosti s ohňom ho udržiaval pod kotlom, v ktorom sa pripravovali chutné pečené klobásky, aby boli správne a na čas prepečené. Na inom mieste členovia DHZ chystali pomôcky na zdvíhanie na zemi už pripraveného mája. Chystal sa rebrík, koza, ale stavbárska, oceľová, drevené drúky, ale aj lano, aby sa mohli do zdvíhania mája zapojiť aj deti. Zástupca starostu obce tiež priložil roku k dielu keď rezal lano na potrebnú dĺžku pre spájanie drevených drúkov do yxu a drevené drúky. Skupina AYO BAND z Prievidze vyhrávala, ľudia sa schádzali, nakoniec sa zdalo, že vyšli z domov takmer všetci Soblahovčania. Detičky so svojimi rodičmi a starými rodičmi začali zdobiť májku.

Pred samotným stavaním mája začal kultúrny program. Na úvod vystúpili detičky z DFS pod vedením pani učiteľky Janky Šedivej, po nich sa  predstavila Harmoniková akadémia Jozefa Opatovského a harmonikár Martin Fabo.

Nastal čas pre máj. Hasiči a ten kto vedel pomôcť a nezavadzať sa pustili do náročnej práce. Máj začal meter, po metri stúpať, posúvala sa koza, rebrík, drúky, detičky ťahali lano o sto šesť, veď pomôcť treba. Za 20 minút stal máj vzpriamený a zabezpečený na svojom mieste.

Starosta počastoval staviteľov mája pálenkou a večer pokračoval tradičnou prvomájovou veselicou pod taktovkou AYO BANDU z Prievidze.