Veľkonočné tradície, trhy ľudových remesieľ

216

V Dome kultúry Ilava sa zišli šikovné ruky, aby predviedli svoje umenie pre Veľkonočné sviatky a aby aj čo to predali na skrášlenie domácnosť počas Veľkonočných sviatkov.

Bolo sa na čo pozerať, čo obdivovať či niečomu sa priučiť. Prišli aj detičky so svojimi učiteľkami, tie menšie z „malej“ školy a tie staršie z „väčšej“. Možno dobre padlo „uliať“ sa z hodiny.

Trblietali sa kraslice zdobené rôznymi technikami. Obháčkovane, obdrôtované. Natreté rôznymi farbami nevynímajúc zlatej. Predvádzalo sa pečenie oblátok, paličkovanie, háčkovanie, dokonca na predaj boli aj betónové čižmy alebo aj vajíčka. Netreba ich variť, už boli na tvrdo. Vyrábali sa handrové bábiky, plietli sa korbáče, deti si mohli vyzdobiť perníčky, Tí menej šikovný si mohli perníčky kúpiť už ozdobené. Niekto plietol prútené venčeky na dvere iný ponúkal mydlá s rôznou vôňou. Vidieť boli veľkonočné dekorácie, výrobky z dreva, bižutériu, sviečky, včelie produkty, keramiku, autorské odevy a iné pekné veci, či vecičky.

Zo SOŠ Pruské prišli cukrári a aranžéri, tvorivé dielne pre žiakov ZŠ.

Poobede začal kultúry program. Vystúpili DFS Vretienko Ilava, FSK Praznovanka z Praznova, DFS Laštek a FS Strážov z Ilavy.

CSS Sloven Slavnica predvádzali výrobky z kreatívnej tvorby klientov.

Bolo sa načo pozerať celý deň.