utorok, 5 decembra, 2023
ÚvodReportážeVeselá chasa na Bolešovsko-Piechovských fašiangoch

Veselá chasa na Bolešovsko-Piechovských fašiangoch

Veselá chasa sa stretla v piatkové poobedie pri Hasičskej zbrojnici, pred Zmrzlinkou, aby sa vydali ulicami Bolešova na fašiangový maškarný sprievod.

Vedúci organizátor vydal pokyny, hlavne prísny zákaz pitia alkoholu mladistvým, a tých sa do sprievodu chystalo neúrekom, s okamžitým odchodom zo sprievodu, ale aj o iných dôležitých upozorneniach. Dôležité bolo aj upozornenie na jeho trúbku na ktorú keď zatrúbi tak bolo treba zvýšiť pozornosť, pretože sa bude niečo diať, bude sa niečo prikazovať – organizovať.

Spoločnosť sa potom vydala ulicami Bolešova za zvukov živej Piechovskej muziky. V sprievode nechýbal na husličkách hrajúci kominárik a lienka. Ulicami pobehovala s kosou smrtka. Kovboj opustil svoje stádo prišiel do sprievodu, do Bolešova. Nechýbal čert s anjelom, dvojzáprah, ktorému musel pomáhať pohonič aj iné postavy bolo vidieť v sprievode. Vedúci si ulicami spieval za zvukov gájd. Do folklóru vystrojené slovenské devy a mládenci vytáčali v tanci každého kto aspoň trochu prejavil záujem a nenechal sa dlho pobádať, podľa úvodného slova „šéfa“. Tak sa prechádzalo ulicami obce, kde ich ľudia hostili pevným či tekutým občerstvením. Nechýbali fašiangové šišky.

Sprievod pokračoval aj na druhý deň, v sobotu, ďalšími ulicami obce a zakončený bol večer zábavou s kapelou Fanatik.