utorok, 25 júna, 2024
ÚvodReportážeVýstava fašiangových masiek Jozefa Ďuráčiho

Výstava fašiangových masiek Jozefa Ďuráčiho

Vo foyer Kultúrneho centra Panorex v Novej Dubnici, Mesto Nová Dubnica v zastúpení Oddelením kultúry a športu inštalovalo výstavu Fašiangových masiek Jozefa Ďuráčiho doplnenej o práce žiakov Novodubnických základných umeleckých škôl.

Jozef Ďuráči, rodák zo Soblahova pri Trenčíne, súčasne žijúci v Trenčíne je zanietený folklorista. Pôsobil v trenčianskom folklórnom súbore Družba. Je spoluzakladateľ Detského folklórneho súboru Kornička v Trenčíne a MSSk Škrupinka.

Jozef Ďuráči okrem vystupovania vo folklórnych súboroch je zručný a s prácou s kožou. Vyrába folklórne opasky, kapsy, krpce. Pracky na folklórne opasky. Ešte veľa toho prechádza rukami pána Ďuráčiho.

Do Novej Dubnice priniesol 16 folklórnych masiek. Vyjadril sklamanie, že sa mu doteraz nepodarilo urobiť masku slamennáka z ražnej slamy, ale aj to bude, pretože má sľúbenú ražnú slamu z ktorej sa vyrábala. Je na škodu, že rodičia nerobia masky z našej dávnej histórie, ale idú do supermarketu a kúpia masku supermana, pritom by stačilo troškou invencie a folklórna maska by bola na svete. Na výstave boli masky nielen ježibaby, hasiča, mlynára, medveďa, jágra, ale aj iných.

Na doplnenie výstavy návštevníkov potešil Jozef Duráči keď zaspieval slovenské ľudové piesne na niektoré masky za sprievodu MSSk Škrupinka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com