štvrtok, 26 decembra, 2024

Hríbová omača

Na Záhorí je jedno z tradičních štedrovečerních ídeu „hríbová omača“.

Príprava: Nevím, jak sa to robiuo originál , ale já ju robím takto:Zeberú sa sušené hríby podlá teho kolko do sce, namočá sa do vody. To treba urobit aspoň hodzinu pred varením. Potom sa spraví bíuá základní omáčka:
 Dá sa zehrít litr mléka. V hrnci roztopíš asi 150 g másua a tri porádné poléfkové užice huadkej múky. Zebereš si na míšaní metličku, co sa z ňú robí sneh a míšáš, až sa zápražka spiení. Nesmí byt zhnednutá, enem spienená. Naleješ tam asi tretinu mléka a stále míšáš. S tú metličkú, né varajkú. Ked to zhustne, dáš další tretinu mléka a zase míšáš, ked zhustne zas doleješ, až bude konzistencia taková hustejší omáčka. Masa mosí byt pjekne hluaďučká a trošku hustejší než hotová omača, protože sa tam ešče doleje rídzina z hríbú. Upozorňuju na jednu velice dúležitú vjec : používajte normální, porádné másuo a né všelijaké margaríny a oleje. Nakonec treba dat na vrch omáčky kúštek másua, aby sa neurobiua kúrka. 
 
Dálej. Na másle spieníte cibulku, nalejete tam ty namočené hríby. Nekdo ich vymačká, ale já to tam dávam fšecko, podlejete vodú, né moc a dusíte tak púl hodzinky, osolíte, dáte černé korení, bobkový list a kmín /pro mimozáhoráckych obyvatelú rasca/. Ked sa to podusí, vleje sa to do základu a začína dochucování. Súl a ocet. Já mám rači kyselejší, moja moc né, tak si ju dokyselujem na taníri. Íme to z chlebem. Vím, že tento recept neni originál, ale ked sa urobí ten základ, tak jak sem napísau, neni tak cícit múka, jak ked sa uvará hríby v moc vodze a ešče sa ešče tam doleje mléko a potom sa to kdejakýma zátrepkama snaží galánka zahuscit a skončí jak glej. Aj hríby ked sa nevará moc dúho, udržá si arómu. Každý ríká, že neni nad dubáky, ale já a jeden múj kamarád z Liptova tvrdzíme, že modráky majú daleko viečší aróma jak celé dubáky.
 
Janek Kohút z rodzinú

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com