nedeľa, 8 septembra, 2024
ÚvodReportážeArchitekt a staviteľ "Gustáv Reim v zrkadle doby" – v Dubnickom kaštieli

Architekt a staviteľ „Gustáv Reim v zrkadle doby“ – v Dubnickom kaštieli

Dubnické múzeum, m. r. o. v zastúpení mesta Dubnica nad Váhom, Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči, Štátny archív v Trenčíne, Štátny archív v Trenčíne pracovisko v Považskej Bystrici a Anton Koníček zorganizovali v Dubnickom kaštieli v Dubnickom múzeu výstavu „Gustáv Reim v zrkadle doby“.

Vernisáže výstavy sa zúčastnili významné osobnosti primátorka Trenčianskych Teplíc Mgr. Zuzana Frajková Ďurmeková, riaditeľka Štátneho archívu v Žiline so sidlom v Bytči PhDr. Jana Kurucárová, riaditeľ štátneho archívu v Trenčíne Mgr. Peter Brindza, PhD., Vedúca pracoviska Štátneho archívu Trenčín, pracovisko archív Považská Bystrica Helena Hollá, primátor Dubnice nad Váhom Mgr. et Mgr. Peter Wolf, zástupkyňa primátora Mgr. Andrea Blajsková, prednostka Mestského úradu Ing. Silvia Kiačiková, Antona Koníčka, Jozefa Vydrnáka, riaditeľa ZŠ s MŠ Pavla Demitru Mgr. Oto Bača, Vladimíra Koštiala a iných.

Gustáv Reim pochádzal z katolíckej rodiny Reimovcov zo Židlochovíc pri Brne. Narodil sa 3. augusta 1959 Karolovi Reirnovi a Emílii Svobodovej. Otec Karol bol tiež staviteľom a pôsobil ako vrchný železničný geometer. Gustáv Reim sa do Dubnice nad Váhom prisťahoval v roku 1886. Oženil sa s Laurou Kubičekovou, s ktorou mal tri deti. Iba dve sa dožili dospelosti, prvorodená dcéra Edita zomrela ešte v detskom veku, Pravdepodobne po jej smrti dal Gustáv postaviť v Dubnici nad Váhom kaplnku s hrobkou ako posledné miesto odpočinku pre svoju rodinu. Gustáv Reim pôsobil v Dubnici nad Váhom ako člen obecného zastupiteľstva stavebnej a finančnej komisie. Po požiari, ktorý zničil panský majer pri kaštieli, navrhol jeho prestavbu a prístavbu.

Reim pôsobil aj v Trenčianskych Tepliciach, kde na vrhol budovu epidemiologickej nemocnice, štátnu ľudovú školu, miestny obecný dom. Vystaval aj vilu Reim (neskôr premenovanú na vilu Mier), ktorá slúžila na ubytovanie kúpeľných hostí, Bývala v nej jeho dcéra Melánia s manželom Pavlom Šmatlákom. V Dubnici nad Váhom postavil pre seba a svoju rodinu vilu na dnešnej Partizánskej ulici. obidve stavby sú dnes kultúrnymi pamiatkami. Najviac zachovaných architektonických plánov pochádza z obdobia 1. republiky, kedy navrhoval rôzne stavby pre obyvateľov Dubnice nad Váhom, Malého a Veľkého Kolačína.

Gustáv Reim zomrel dňa 5. októbra 1933 v Dubnici nad Váhom a bo| pochovaný do ridinnej krypty blízko kalvárie. V roku 1945 bola hrobka pri prechode frontu vydrancovaná. Až v roku 1963 boli ostatky Reimovcov premiestnené a pochované na dubnický cintorín.

Zdroj: brožúrka v výstave „Reim v zrkadle doby“ inštalovanej v Dubnickom kaštieli v Dubnickom múzeu v Dubnici nad Váhom.

Otvorenie výstavy prilákalo do Dubnického kaštieľa veľa ľudí, aby sa zoznámili s podrobnosťami zo života tejto významnej osobnosti Dubnice nad Váhom. Vystupujúci oboznámili návštevníkov výstavy o aktivitách architekta a staviteľa Gustáva Reima v Dubnici nad Váhom, Novej Dubnici – Malého a Veľkého Kolačína a v Trenčianskych Tepliciach (viac na videu).

Výstava potrvá do 29.5.2024

Pán staviteľ a architekt Gustav Reim ma aj svoj „kameň na zakopnutie“ na Partizánskej ulici v Dubnici nad Váhom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com