sobota, 27 apríla, 2024
ÚvodReportážeKrása z truhlice vybraná

Krása z truhlice vybraná

„Čo sú Dni európskeho kultúrneho dedičstva?

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993.

Cieľom DEKD je stimulovať záujem o európske kultúrne dedičstvo, zvyšovať povedomie o ňom, informovať verejnosť o potrebe chrániť ho, podporovať toleranciu voči iným kultúram a upozorniť na sociálne, politické a hospodárske výzvy odvetvia kultúry.

Tento cieľ je možné dosiahnuť cez sprístupnenie zvyčajne neprístupných pamiatok, prezentáciu bežne prístupných pamiatok „v inom svetle“, organizáciu seminárov, prednášok, výstav, turistických aktivít, súťaží a hier súvisiacich s historickým prostredím a jeho hodnotami. Svojou aktivitou sa do podujatia môžu prihlásiť štátna a verejná správa, územná správa, samosprávy miest a obcí, školy, cirkvi, mimovládne a neziskové organizácie, občianske združenia, súkromné inštitúcie, kultúrno-osvetové inštitúcie, majitelia alebo správcovia národných kultúrnych pamiatok a historických objektov, podnikatelia, ale aj aktívni občania.“

Zdroj: DEKD

Do Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa zapojila aj Ilava a v Mestskom múzeu usporiadala výstavu Umenie z truhlice. O zbierku nadšeného matičiara Dr. Rastislava Řeháčka v Mestskom múzeu v Ilave sa stará Helena Drestová z Hornej Poruby.

Helena Drestová je aktívna dôchodkyňa, ktorá okrem svojej najväčšej záľuby – paličkovania sa venuje aj renovácii ľudového odevu. Doteraz zrenovovala desiatky košieľ, rukávcov, sukní a iných odevných častí z bohatej zbierky vo vlastníctve Ilavského múzea. Niektoré časti majú aj sto rokov.

Každý návštevník výstavy si mohol vybrať historickú pohľadnicu. Vybral som si svadobnú fotografiu 1916 – 1917 zo súkromnej zbierky Antona Medveca. Na pohľadnici z Kostolian nad Hornádom je Ján Trojčák a Anna – vpravo, tretia sestra Nigutová, mama F. Niguta.

O výstave a svojej činnosti vám porozpráva v krátkom videu:

Predchádzajúci článok
Ďalší článok